• Home
  • Horké zprávy z vědy

Jestli vás zajímají zprávy z české i světové vědy, jste tu správně. Ve vědě se neustále něco děje. A je úžasné být při tom, což je díky internetu hračka. Tady se můžete zorientovat v každodenním proudu těch nejvýznamnějších vědecký objevů, co dříve či později vstoupí do učebnice, a nejen v nich. Aktuální vědecké zpravodajství pečlivě vybíráme každý týden a v případě potřeby ověřujeme tak, aby bylo pestré, zajímavé a odborně více než dostačující.

Najdete tady naše popularizující články a také celou řadu odkazů na kvalitní české servery, které se zabývají vědou ze všech možných stran. Věříme, že tu potkáte věci přínosné pro přípravu žáků, studentů i pedagogů anebo prostě zajímavé novinky, které dovedou zaujmout.

Kolibříci se cítí spokojeně poblíž jestřábů

Subtilní milovníci nektaru a divocí dravci? To na první pohled nejde do moc hromady. Jenže v Arizoně to možné je a podle všeho to funguje. Mezinárodní tým vědců pozoroval místní kolibříky černobradé (Archilochus alexandri), přičemž se ukázalo, že mají veliký prospěch z hnízdění v blízkosti dvou druhů jestřábů.

Pokračovat ve čtení

Rádiový fénix z hlubokého vesmíru

Astronomové zjistili, že obrovský oblak elektronů ve vzdálenosti 1,6 miliard světelných let, který už dávno vyhasl, se znovu probudil k životu. Úplně jako mýtický fénix. Objevitelé mu přezdívají rádiový fénix, protože vysokoenergetické elektrony září hlavně na rádiových frekvencích.

Pokračovat ve čtení

Jak vyzrát na rozpouštění zmrzliny?

Zmrzlina v horké letním dnu, to je téměř zaručený recept na katastrofu. Zvlášť pokud je v dětské ruce. Svůdné kopečky pistáciové, vanilkové nebo čokoládové zmrzliny se rychle změní v barevné bahno, které ohrožuje všechny v okolí.

Pokračovat ve čtení

Eukaryota holdují sexu

Nová studie záležitostí kolem množení u rozmanitých skupin eukaryotních prvoků dospěla k závěru, že sex je mezi eukaryoty všudypřítomný a eukaryota se mu oddávají od samotného počátku.

Pokračovat ve čtení