Eukaryota holdují sexu

Nová studie záležitostí kolem množení u rozmanitých skupin eukaryotních prvoků dospěla k závěru, že sex je mezi eukaryoty všudypřítomný a eukaryota se mu oddávají od samotného počátku.

Sex a klonální rozmnožování důvěrně známe především u mnohobuněčných živočichů nebo rostlin. Pokud ale jde o nesmírně pestré skupiny mnoha různých prvoků a řas, tak tam máme se znalostmi o množení ještě co dohánět. Pustil se do toho i tým, jehož členem se stal i Julius Lukeš, ředitel Parazitologickém ústavu Biologického centra AVČR a také přednášející Jihočeské univerzity.

Autoři studie trefně podotýkají, že zatímco zoologové studující mnohobuněčné živočichy bývají znepokojeni, když u nějakého druhu nepozorují sex, mikrobiologové se s tím u prvoků smiřují mnohem ochotněji. U celé řady prvoků jsme sex zatím nepozorovali a u některých skupin zatím scházejí doklady, že by sex vůbec mohli mít.

Badatelé se proto rozhodli, že budou hledat důkazy pro sex hluboko uvnitř genomu eukaryot. Byli úspěšní a z dostupných genomů vylovili geny HAP2 a GEX1, které se podílejí na splývání buněk, respektive splývání buněčných jader, i u několik skupin eukaryot, u nichž jsme sex zatím ještě nikdy nepozorovali.

Podle autorů je sex mezi eukaryoty všudypřítomný, mnohem častější, než jsme si mysleli, a zřejmě ho provozoval i společný předek všech eukaryot. Jeho pozorování je ale často docela obtížné, proto není divu, že o něm u řady skupin ještě nevíme.

Zdrojem informací a fotografií jsou: Phys.Org, PNAS 112: 8827-8834, NEON / Wikimedia Commons, Barfooz / Wikimedia Commons.

Stanislav Mihulka

Paramecium Glaucophyta