CERN vyvíjí miniaturní urychlovač pro nemocnice

Velký hadronový srážeč LHC v CERN už má na kontě objev Higgsova bosonu a získal si věčnou slávu v oboru částicové fyziky. Přitom by se teoreticky mohl uplatnit i jinde, například v medicíně.

Praktickému využití LHC v každodenním životě ale pochopitelně brání jeho astronomická pořizovací cena a gigantické rozměry. Je instalován v kruhovém tunelu o obvodu 27 kilometrů, v hloubce 50 až 150 metrů pod zemí. Inženýři CERN se proto rozhodli vyvinout něco mnohem praktičtějšího – miniaturní lineární urychlovač mini-Lac.

Hotový mini-Lac bude měřit pouhé 2 metry a vzhledem k jeho velikosti a relativně malé hmotnosti ho bude možné postavit a provozovat v nemocnici. Měl by se skládat ze 4 modulů o délce 0,5 metru. První z nich už mají v CERN hotový. Kompletní mini-Lac by v CERN měli mít začátkem příštího roku. Pokud se vše zdaří, tak by se mini-Lac mohl by se stát výtečným pomocníkem v diagnostice a radioterapeutických aplikacích.

Mini-Lac bude urychlovat částice na energii 5 MeV (megaelektronvoltů). Díky tomu by mohl fungovat jako součást většího lineárního urychlovače urychlujícího protony pro léčbu rakoviny nebo jako zdroj alfa částic pro pokročilé metody radioterapie.

Dvoumetrový urychlovač částic by také mohl vytvářet rozmanité radioizotopy, které v nemocnicích potřebují. Udělal by je přímo na místě, čímž by odpadly veškeré problémy s dopravou radioizotopů a jejich zabezpečením. Mini-Lac ale také bude možné poměrně snadno převážet, což ho předurčuje k využití v terénu. Něco takového by velmi uvítali třeba archeologové.

Zdrojem informací a fotografií jsou: Maximilien Brice / CERN.

Stanislav Mihulka

Mini Lac LHC