Jak vyzrát na rozpouštění zmrzliny?

Zmrzlina v horké letním dnu, to je téměř zaručený recept na katastrofu. Zvlášť pokud je v dětské ruce. Svůdné kopečky pistáciové, vanilkové nebo čokoládové zmrzliny se rychle změní v barevné bahno, které ohrožuje všechny v okolí.

 Zajímavé řešení pro rozpouštějící se sladké potěšení nabízí přírodně se vyskytující protein BsIA. Jeho původním majitelem je bakterie Bacillus subtilis, která protein využívá při stavbě biofilmů. O protein BsIA se začali zajímat badatelé z Univerzit v Dundee a Edinburghu a zjistili, že jeho přidání do zmrzliny zpomalí její roztávání a jako příjemný bonus ještě vylepšuje konzistenci zmrzliny.

Protein BsIA zaujal také odborníky na hubnutí. V současnosti žijeme trendem snižování kalorií ve všem možném, včetně sladkostí. Právě použití tohoto proteinu dovoluje ořezat množství použitých nasycených tuků a kalorií a nejen ve zmrzlinách. Může se stát součástí všelijakých cukrovinek nebo třeba majonéz.

Když se dotyčný bakteriální protein ocitne ve zmrzlinové směsi, tak spojuje kapky vody a tuku se vzduchovými bublinami. Díky použití proteinu BsIA mohli vědci v roli zmrzlinářů snížit obsah tuku ve zmrzlině, který se tam přidává jako stabilizátor směsi. Badatelé přiznávají, že se zmrzlina nakonec rozpustí, s tím se prozatím nedá nic dělat. Technologie založená na bakteriálním proteinu ji ale udrží déle v tuhé podobě.

Zmrzlina, kterou si lze déle užít, ale s níž se zažije o něco méně legrace, by mohla být na trhu do tří až pěti let. Pak se ukáže, co bakteriální proteiny zmohou.

Zdrojem informací a fotografií jsou: University of Dundee, Alessio Damato / Wikimedia.

Stanislav Mihulka

Italska zmrzlina