KA1 - Popularizace VaV pro společnost

Klíčová aktivita Popularizace VaV pro společnost má za úkol seznamovat a vzdělávat širokou veřejnost, jak laickou tak odbornou, s výsledky VaV dosažených na JU, dále i výsledků dosažených ve VaV institucích, podnicích a soukromými osobami.

Dílčí aktivity:

PSPopularizační workshopy – témata z několika vědních oborů jako například: Oblast akvakultury a ochrany vod, Oblast přírodovědně-technická, Oblast zdravotně-sociální, Oblast humanitních věd, Oblast zemědělství a rozvoje venkova, Oblast ekonomie a trvale udržitelného rozvoje. Budou realizovány dva typy workshopů, první bude pořádán na akademické půdě JU a druhý bude probíhat v kavárenském prostředí, celkem proběhne 40 workshopů. Důraz bude kladen především na kvalitu s nižším počtem zájemců. Účastnit se budou vždy dva experti z podobných oborů. Nepůjde o pouhou prezentaci výsledků VaV, ale součástí workshopů budou interaktivní diskuse. Akce mají podpořit zvýšení zájmu o VaV.

IDWDynamický interaktivní web – jedná se o integrující a flexibilní prostředí určené pro širokou škálu uživatelů s vysoce nadregionálním dopadem, půjde o prezentaci a popularizaci VaV v souladu se současnými trendy prezentace. Vznikne tak multioborový oborový portál, na kterém bude možno nalézt různé druhy vyžití jako například: kvízy, kalkulačky výpočtů, interaktivní atlasy, virtuální procházky naučnou stezkou, různé druhy animací, videí, eLearning, hry obsahující základy matematiky, fyziky, chemie, tematické naučné komiksy, materiály z pořádaných akcí apod.

DODDny otevřených dveří – hlavním cílem aktivity je přiblížit JU a její části zájemcům jako plně profesionální organizaci moderního světa. Obsahem budou prezentace výsledků činností, interaktivní semináře a workshopy, experimentální ukázky, které nabídnou zájemcům široký výběr možnosti studia. Ponese znaky tradičních dní otevřených dveří jako je ukázka technického zázemí, vybavení, učeben, laboratoří atd. Součástí workshopů budou i soutěže a kvízy, možnost ověřit si znalosti potřebné pro přijetí ke studiu, expozice studentských prací. Cílová skupina bude mít možnost rozhovoru s vyučujícími a stávajícími studenty. V rámci této aktivity bude možné využít průvodce k individuálním či skupinovým rozhovorům o možnostech studia, stáží i mimoškolních aktivit.

ATAudiovizuální tvorba – popularizace vědních oborů zábavnou a hravou formou. Mimo takto zpracovaných materiálů budou na obrazovkách prezentovány i pozvánky na pořádané aktivity projektu včetně jejich programů apod. Bude se jednat o kratší ilustrační videa, popularizační videa významných VaV oborů, videa praktických výstupů VaV, flash animace modelových příkladů, filmové smyčky a další.Videa budou vysílána na pěti LCD obrazovkách, které budou umístěny ve veřejných prostorách JU. Materiály budou taktéž součástí dynamického interaktivního webu a sociálních sítí.

NSNaučné stezky – vytvoření 2 naučných stezek s celkovým počtem 17 stanovišť/informačních tabulí zaměřených na oblast akvakultury a ochrany vod a oblast zemědělství a rozvoje venkova. Cílem tvorby je seznámení návštěvníků se zajímavostmi z prostředí JU a jihočeského regionu. Popis jednotlivých zastávek bude doplněn o ilustrace, schémata, fotografie, kvízové otázky a mapky celé naučné stezky. Umístění stezek bude na frekventovaných místech areálu JU. Co se týče naučné stezky z oblasti akvakultury a ochrany vod, ta bude umístěna ve městě Vodňany, kde působí Fakulta rybářství a ochrany vod. Naučné stezky bude možné shlédnout i na dynamickém interaktivním webu, její využití bude taktéž při dnech otevřených dveří za účasti odborných průvodců.