Výlet do světa ryb

 pátek, 15. listopad 2013 00:00
Popularizační Workshopy

Program:

     

8.30 – 9.00

Prohlídka naučné stezky

9.00 – 10.15

Říční a dravé druhy ryb; prohlídka Experimentálního rybochovného pracoviště a pokusnictví

10.15 – 10.45

Přesun mezi pracovišti, prohlídka naučné stezky

10.45 – 11:50

Jeseteři – živoucí fosilie; Prohlídka Genetického rybářského centra

11.50 – 12.00

Závěr

   

Studenti navštíví dvě špičková pracoviště Fakulty rybářství a ochrany vod JU, kde zhlédnou živé exempláře ryb a raků a budou si na ně moci šáhnout. Vedle toho si projdou stanoviště naučné stezky Voda je věda.

První z přednášejících, Ing. Miroslav Blecha představí žákům vše zajímavé o rybách chovaných v Experimentálním rybářském centru, jde zejména o dravé a říční druhy ryb, jako jsou například okoun říční, candát obecný, podoustev říční či ostroretka stěhovavá.

Jeseteři – živoucí fosilie

Chrupavčité ryby, kam se jeseteři dle systematiky druhů řadí, se na Zemi vyskytují již od druhohor. Asi nejznámějším symbolem pro toto období je nadřád dinosaurů.  Druhohory začaly asi před 252 mil. let a skončily před 66 mil. let. Velice dlouhé období je od ostatních odděleno dvěma katastrofickými událostmi, které měly za následek velké vymírání rostlinných i živočišných druhů. Jeseteři přežili až do dnešních dnů. Ale až cílená, či i nechtěná činnost člověka v posledních několika desetiletích do poklidného života těchto králů sladkých vod přinesla jejich zkázu. Podaří se alespoň částečně napravit způsobené škody?  Před vědeckými týmy z celého světa stojí nelehký úkol. Genetické rybářské centrum FROV JU se na mezinárodní spolupráci úspěšně podílí.

Po úvodní přednášce s videoprezentací bude následovat exkurze s ukázkou živých exemplářů jeseteřích druhů.

Ing. David Gela, Ph.D.

     
 

Vystudoval Střední rybářskou školu ve Vodňanech a Vysokou školu zemědělskou v Brně. Poté absolvoval distanční doktorské studium na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, katedra speciální zootechniky. Od toku 2009 je akademickým pracovníkem, vedoucím pracoviště Genetické rybářské centrum. Je členem společného pracoviště „genetiky, fyziologie a reprodukce ryb” UŽFG AV ČR v Liběchově a VÚRH JU ve Vodňanech.

Dravé a říční druhy ryb

bývající se studiem ryb, představí. Seminář bude též otevřen otázkám posluchačů a debatě na vybraná témata.

Doktorand Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity Miroslav Blecha představí žákům pokusné zařízení Model (hala, venkovní žlabovna, sádky a rybníčky). 

Účelem přednášky bude ve stručnosti popsat žákům, v jakém prostředí se v České republice chovají ryby a jaké vybavení je k tomu nutné. Součástí bude také ukázka tradičních českých druhů ryb.

Bude kladen důraz na srozumitelné podaných informací, které budou doplněny řada praktických a osobních zkušeností.

 
                 

Ing. Miroslav Blecha

     
 

Je studentem doktorského studijního programu na Fakultě rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. Absolvoval Střední rybářskou školu ve Vodňanech a Rybářskou fakultu na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.