• Home
  • Kalendář
  • Nové nebezpečné látky: Co čističky odpadních vod nezachytí

Nové nebezpečné látky: Co čističky odpadních vod nezachytí

 středa, 30. říjen 2013 00:00
ScienceZOOM café

Program:

17:00– 17:45    Prezentace 1 – Cizorodé látky v mase ryb aneb Je nutno se obávat jíst ryby?

17:45 – 18:00   PŘESTÁVKA

18:45 – 19:00   Prezentace 2 – „Nové" cizorodé látky ve vodách

19:00 – 19:45   Diskuze

19:45 – 20:00   ZÁVĚR

Návštěvníci si vyslechnou dva zajímavé příspěvky na velmi aktuální téma. Do jaké míry je vodní prostředí zamořené nebezpečnými látkami a je nebezpečné konzumovat sladkovodní ryby?

Oba přednášející zkoumají danou problematiku na Fakultě rybářství a ochrany vod JU v Laboratoři environmentální chemie a biochemie. Informace doplní zajímavým obrazovým a grafickým materiálem. To vše v příjemném prostředí kavárny.

 

Prezentace 1: Cizorodé látky v mase ryb aneb Je nutno se obávat jíst ryby?

Spotřeba ryb v České republice je velmi nízká a nedaří se ji významně zvednout ani v posledních letech zvýšenou reklamou. Navíc v našich kuchyních výrazně převažují mořské ryby či výrobky z nich nad rybami sladkovodními a v rámci sladkovodních ryb pak významný podíl zaujímá vietnamský pangasius.

Náš negativní postoj k rybám (kromě jejich ceny a faktu, že mají kosti) utvrzují i informace v médiích o tom, že ryby obsahují cizorodé látky a že jsou v podstatě jedovaté. Jaká je skutečnost? Je možno jíst naše ryby bez obav?

Lektor: doc. Ing. Tomáš Randák, Ph.D.

Vystudoval všeobecně zemědělský   obor se specializací Rybářství na Zemědělské fakultě Jihočeské univerzity v   Českých Budějovicích (ZF JU). V roce 1998 nastoupil do Výzkumného ústavu   rybářského a hydrobiologického ve Vodňanech (VÚRH). V roce 2006 absolvoval   doktorské studium na ZF JU v oboru Aplikovaná a krajinná ekologie. V roce   2011 se úspěšně habilitoval na Fakultě rybářství a ochrany vod (FROV JU) a   získal titul docent v oboru Rybářství. V letech 2002 – 2008 vedl Oddělení   vodní toxikologie a nemocí ryb, od roku 2009 je akademickým pracovníkem FROV   JU, vedoucím Laboratoře environmentální chemie a biochemie a zástupcem   ředitele VÚRH.

V rámci své výzkumné činnosti se   věnuje především výskytu cizorodých látek ve vodních ekosystémech a studiu   jejich vlivu na exponované organismy. Zároveň se zabývá problematikou   rybářského hospodaření na volných vodách, speciálně na vodách pstruhových. K   jeho pedagogickým aktivitám patří výuka předmětu Rybářství volných vod na bakalářském   stupni studia na FROV JU.

Je autorem nebo spoluautorem více   než 70 odborných recenzovaných článků publikovaných v mezinárodních   časopisech a mnoha dalších odborných článků, studií, metodik, technologií a   kapitol v odborných knihách.

                                                                        

 
Prezentace 2: „Nové" cizorodé látky ve vodách

Člověk se stále více obklopuje různými chemikáliemi. Lidé konzumují stále více léků, zvyšuje se spotřeba pracích a čisticích prostředků, kosmetických výrobků, drog, pesticidů, o chemikáliích v potravinách ani nemluvě.

Všechny tyto látky se nakonec objeví i ve vodním prostředí, kam se dostávají převážně prostřednictvím odpadních vod a to i těch vyčištěných v čistírnách odpadních vod. Účinnost stávajících technologií čištění vody totiž není stoprocentní a mnoho těchto chemikálií se dostává do našich potoků, řek a nádrží.

Jak se dají tyto látky ve vodním prostředí sledovat? Jaká rizika jsou s jejich přítomností ve vodách spojena?

Lektor: Mgr. Roman Grabic, Ph.D.

     

       

Vystudoval katedru analytické   chemie Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity v Praze. Od roku 1993 pracoval jako chemický   analytik ve Zdravotním ústavu se sídlem v Ostravě, Národní referenční   laboratoři pro analýzu perzistentních organických polutantů. V letech 2008 –   2010 působil na Univerzitě Umea ve Švédsku, kde se zabýval analýzami vzorků   pocházejících z životního prostředí na obsah stopových polutantů. Od roku   2010 působí na FROV JU jako akademický pracovník a chemický analytik v   Laboratoři environmentální chemie a biochemie.

V rámci své výzkumné činnosti se   věnuje především vývoji efektivních analytických metod pro detekci cizorodých   látek a studiu osudu těchto látek v životním prostředí. Vyučuje předmět   Environmentální chemie na magisterském stupni studia na FROV JU. Je autorem   nebo spoluautorem více než 60 odborných recenzovaných článků publikovaných v   mezinárodních časopisech a mnoha dalších odborných článků a studií.