Perspektivy chovu koní v Jihočeském kraji

 úterý, 9. duben 2013 00:00
Popularizační Workshopy

Program:

16:30 – 16:35

ÚVOD

16:35 – 17:20

Perspektivy chovu koní

17:25 – 18:10    .

Uplatnění koní při práci v lese

18:10 – 18:55

Historie zemského hřebčince Písek

19:00 -  19:15

DISKUZE A ZÁVĚR

Perspektivy chovu koní:
Popis prezentace
Vývoj chovu a šlechtění koní v posledních 20 letech. Ekonomické podmínky a předpoklady úspěšného chovu a principy šlechtění.
Proč bych měl přijít?
Chov koní je nejvýraznější se rozvíjející odvětví zemědělské výroby v ČR. Přes bouřlivé zvyšování stavu a zájmu o koně často neodpovídá kvalita českých koní. Chov koní je v zahraničí odvětvím zajištujícím zaměstnanost a v mnoho případech i ekonomiku venkovských regionů a je třeba tuto situaci vytvořit i v České republice. Posluchač bude mít možnost se seznámit s příčinami současné neuspokojivé úrovně chovu koní v České republice a možnostmi řešení. Pochopí základní ekonomické zákonitosti v chovu a šlechtění koní a doví se jak postupovat, aby pro něj byl chov koní ekonomicky efektivní.

Lektor:

Doc. Ing. Miroslav Maršálek, CSc.

image004 Vedoucí Katedry speciální zootechniky ZF JU v Českých Budějovicích, prezident České společnosti hipologické. Člen několika chovatelských stavů v oblasti chovu koní, předseda komisí pro Státní závěrečné zkoušky u oborů se specializací na chov koní na vysokých školách v Praze a Brně, předseda české redakční rady mezinárodního vědeckého časopisu Journal of Central European Agriculturae.

Historie zemského hřebčince Písek
Popis prezentace
Význam historie a budování zemského hřebčince Písek. Funkce hřebčince v systému chovu koní. Budování hřebčince jako centra odbornosti v chovu koní. Perspektivy rozvoje chovu chladnokrevníků a jejich pracovního využití.
Proč bych měl přijít?
Úkolem hřebčince v Písku je kromě historické funkce hřebčince vytvořit budoucnosti v regionu Jižních a Západních Čech vzdělávací centrum zajištující odborné a praktické informace pro chovatele koní. Součástí budoucnosti hřebčince by mělo být vybudování odchovného zařízení nejen pro teplokrevné ale i chladnokrevné koně s perspektivou jejich pracovního využití a s garancí kvality (značkou státního hřebčince). Posluchači získají informace o vývoji a perspektivě chovu v Jižních Čechách. Pochopí systém plemenitby koní a pravidla výběru plemenných hřebců. Posluchači se seznámí s nabídkami vzdělávacích a rekvalifikačních programů organizovaných hřebčincem v Písku.
Lektor:

Ing. Karel Kratochvíle

image005 Absolvent Vysoké školy zemědělské České Budějovice. V letech 1989 -1994 pracoval jako zootechnik v Zemském hřebčinci Písek. Od roku 1994 – 2002 byl tajemník Asociace svazů chovatelů koní České republiky a od roku 2004 do 2010 pracoval jako poslanec parlamentu ČR. Od roku 2012 působí jako ředitel Zemského hřebčince Písek.

Uplatnění koní při práci v lese
Popis prezentace
Zásady výchovy o výcviku mladých koní. Zaučování koní v tahu. Zkušenosti s koňmi při práci v lese.
Proč bych měl přijít?
Převážná část chovaných a odchovávaných koní v České republice je v majetku nezkušených nebo méně vzdělaných chovatelů, kteří se často dopouštějí z neznalosti zásadních chyb ve výchově a výcviku mladých koní, které se později projeví v jejich omezené využitelnosti nebo v problémech z hlediska bezpečnosti při práci s koňmi. Cílem prezentace je upozornit na nejvýznamnější problémy této oblasti a předejít nebezpečí zranění nebo hmotných škod při práci s koňmi.
Lektor:

Jiří Zasadil

 

image006 Soukromě hospodařící rolník, dlouholetý chovatel chladnokrevných koní. Předseda Jihočeského svazu chovatelů koní, člen Rady plemenné knihy norických koní.