• Home
  • Kalendář
  • Úskalí vědeckého výzkumu v mrazivých podmínkách Himaláje,

Úskalí vědeckého výzkumu v mrazivých podmínkách Himaláje, Aljašky a Svalbardu

 středa, 10. duben 2013 00:00
ScienceZOOM café

Abiotické faktory jako chlad, mráz a krátká vegetační sezona zapříčiňuje adaptace, bez kterých dlouhodobě není možné v extrémních klimatických podmínkách přežít. Prezentace poukazují na principy a mechanismy, které jsou pro přežití rostlin a živočichů v těchto podmínkách klíčové.

Výzkum v extrémních klimatických podmínkách s sebou nese specifická úskalí, se kterými se člověk musí vyrovnat. Tato úskalí jdou ruku v ruce se zajímavými řešeními, se kterými se člověk ve vědecké literatuře nepotká, a přesto stojí za přednášku.

Program:

16:30             Úvod

16:45 - 17:30  Výzkumy v aljašské tundře

17:30 - 18:15  Limitace rostlin v extrémních podmínkách Himaláje

18:15 - 18:30  Přestávka

18:30 - 19:15  Symbiotické vztahy rostlin a živočichů na Svalbardu

19:15 - 20:00  Diskuse a závěr

Lektoři:

Mgr. Kryštof Chmel

Student doktorského studia na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Zaměření: ekologie ptáků tropického lesa.

Mgr. Milan Kotilínek

Na Jihočeské universitě vystudoval obor „Obecná Biologie“ a navazující obor „Botanika“ se zaměřením na „Vegetační Ekologii“. V současné době studuje doktorský program „Botanika“. Celou dobu svého studia se zabývá mykorhizní symbiózou, a to hlavně u orchidejí.

Mgr. Vojtěch Študent

Autor je studentem PřF JU, nyní čerstvě v doktorandském studiu, kde se zaobírá vztahy mezi rostlinami a bezobratlými, především pak myrmekochorií. Díky fakultě měl možnost zúčastnit se měsíčního kurzu Tropické ekologie na Papui-Nové Guinei. Zároveň strávil dva týdny na Svalbardu v rámci kurzu Polární ekologie.