Srnčí zvěř a nové poznatky o vábení zvěře

 pátek, 22. březen 2013 00:00
Popularizační Workshopy


Prezentace 1: Srnčí zvěř v teorii a praxi

Prezentace je zaměřená na nejvíce diskutovanou a stále aktuální oblast naší myslivecké praxe a přináší nejnovější poznatky z oblasti biologie a etologie srnčí zvěře. Věnuje se parožení (cílem je vysvětlit složitý cévní a nervový systém ve vztahu k růstu parůžků - od ronění, mineralizaci až po shození). Dále se věnuje reprodukci srnčí zvěře, genetice, zásadám průběrného odstřelu a v neposlední řadě oblasti výživy.
Část workshopu je věnována klíčové oblasti naší myslivecké praxe – odhadu věku živé a ulovené srnčí zvěře. Návštěvníci zhlédnou bohatý obrazový materiál a uslyší vedle teorie řadu konkrétních a praktických rad a návodů, které budou moci sami použít v praxi.

Lektor: Pavel Scherer

Pavel Scherer se více než 12 let věnuje studiu biologie srnčí zvěře. Založil zájmový chov srnčí zvěře, který slouží ke konfrontaci s volně žijícími jedinci. Je autorem několika desítek odborných článků zaměřených na problematiku srnčí zvěře, které publikuje v našich i zahraničních periodikách (Myslivost, Svět myslivosti, Hubertlov, Fauna, Planeta zvířat, Wild und Hund, Plaisirs de la Chasse apod.) Za dobu své výzkumné činnosti exaktně vyvrátil spoustu mýtů a dogmat, která se bez kritického zkoumání předávala z jedné myslivecké generace na generaci následující.

V roce 2009 vydal první obrazovou publikaci O srnčí zvěři, za kterou byl oceněn Uměleckou cenou Českomoravské myslivecké jednoty v oblasti odborné literatury. Kniha byla přeložena také do dvou světových jazyků (němčina a angličtina). V minulém roce vyšla druhá obrazová publikace s názvem Srnčí zvěř I. Rozsahem 332 stran a více než 1000 autentickými snímky jde o historicky nejobsáhlejší monotematické odborné dílo.
Nedílnou součástí jeho odborné práce jsou semináře a přednášky s obrazovou prezentací, zaměřené na popisovanou problematiku související s chovem srnčí zvěře.

Prezentace 2: Nové poznatky a prostředky pro vábení zvěře a zkušenosti s používáním větřidel
Pavel Kumžák seznámí posluchače s novými a méně používanými typy vábniček. Zaměří se zejména na tyto oblasti:
- Teorie vábení, doba a způsob vábení
- Praktické ukázky technik vábení
- Co jsou větřidla a jejich druhy
- Proč a jakým způsobem používat větřidla
- Názorné ukázky větřidel

Návštěvníci si budou moci vyzkoušet nové vábničky, zhlédnou krátké filmy o vábení a lovu a můžou s Pavlem Kumžákem konzultovat vlastní vábničky.

Lektor: Pavel Kumžák

Myslivosti se věnuje od útlého věku. Už od začátku samostatné prax se zaměřil na zvuky zvěře a její vábení. Postupem času přerostla záliba v profesionální činnost. Zabývá se distribucí švédských vábniček Nordik Predator pro Česko, Slovensko a Ukrajinu. S naším největším odborníkem V. Svobodou pomohl i při vývoji některých těchto vábniček. Věnuje se testování těchto vábniček přímo v praxi nejen v České republice a získávání tak nové poznatky. Zúčastňuje se výstav po celé ČR, částečně na Slovensku, kde má ukázková vystoupení, vede odborné semináře a kurzy na vábení zvěře. Aktivně působí v nově založeném Českém klubu vábičů.