Zemědělská věda na zkoušku

 úterý, 18. prosinec 2012 00:00
Roadshow

10:30 – 10:45

ÚVOD

10:45– 11:00

Věda v zemědělské praxi

11:00 – 11:15

Genetický kvíz

11:15 – 11:45

Dojení z vemene, soutěž

11:45 – 12:00

DEBATA A ZÁVĚR

Věda v zemědělské praxi - Každý z účastníků RS ví, jak se odebírá krev u člověka. Většinou je to z oblasti loketní jamky, pokud má člověk tenké žíly, může se odebírat i z nohou nebo jako u malých dětí z prstu u ruky. Ale ví, jak se odebírá krev u krav? Každý z účastníků RS si bude moci vyzkoušet odběr krve na plyšové krávě.

U skotu se odebírá krev z ocasní žíly, což znamená, že každý účastník RS nadzvedne plyšové krávě ocas, kde se pokusí „nahmatat“ ocasní žílu a zapíchne jehlu s odběrovou kádinkou. Zde se nemusí bát, že ho skot nakopne.

Z krve jsou zjišťovány hodnoty jaterních enzymů (AST, GMT), glukóza, neesterifikované masné kyseliny (NEMK), betahydroxi butyrát – BHB, vitamin A a E, P, Ca, Mg, Zn, Cu, Se a Fe.

Dále bude účastníkům nastíněna práce se sonografickým přístrojem. Ukázky obrázků březosti u ovcí a prasat. Názorné předvedení inseminace skotu.

Genetický kvíz - Každý účastník RS zakusí i něco málo z genetiky, která je po této zkušenosti začne bavit. Prvním krokem při procesu genetického inženýrství je hledání izolování a izolování genu, který má být přenesen do jiného organismu. V současné době většina genů přenášených do rostlin dodává odolnost proti hmyzu nebo herbicidům a do zvířat se většinou přenáší geny pro růstový hormon. Účastníci RS se podívají na fotografie PCR, kde si budou moci vyzkoušet poznání podle fotografií samice a samce.

Dojení z vemene, soutěž - Mnoho účastníků RS bude mít doma hospodářství, ale málokdo v novém tisíciletí umí dojit krávu ručně. Skoro všechno v dnešní době dělají stroje. Což znamená i dojení, jsou robotické stroje a dojící přístroje. Účastníci RS si budou moci vyzkoušet původní způsob dojení na umělém vemenu. Pod vedením expertů RS si každý účastník vyzkouší nadojit alespoň hrníček. Zjistí, že to není tak jednoduché, jak to zpočátku vypadá. A že vrácení do původního zemědělství by nebylo jednoduché.

 Popis RoadShow:

Vtipnou formou ukázány některé praktické úkony v rámci zemědělské vědy, pomocí vlastních zkušeností se studiem přiblížit studentský život a popularizovat vědu jako takovou.

Proč bych měl přijít na RoadShow:

Dozvědět se o možnostech studia na ZF JU, nasát atmosféru studentského života a poznat práci v zemědělské vědě.

Lektor:

     

 

Studovala jsem na gymnáziu v Sedlčanech, a protože mě vždy bavila biologie a chemie a ještě k tomu mi nevadí asi žádná zvířata krom červů, při rozhodování kam na vysokou školu, byla Zemědělská fakulta jedním z favoritů. I když tedy doma jsme nikdy žádné hospodářství neměli a také pro to pro mě začátky nebyli jednoduché, dnes ale o sobě hrdě tvrdím, že jsem zemědělec a toto odvětví mě doslova chytlo za srdce. Vystudovala jsem magisterský obor zootechnika a nyní se věnuji doktorandskému studiu na Zemědělské fakultě v oboru speciální zootechnika.

 

Lektor:

     

 

Narozen 11. 3. 1985. Pochází ze Starého Hobzí. Vystudoval SOŠ Ochrany a přírody ve Veselí nad Lužnicí a poté Zemědělskou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, obor Agroekologie. Od roku 2011 studuje doktorandské studium na Zemědělské fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Jeho bakalářská a i diplomová práce se zabývala možnostmi využití nekonvenčních postupů a potravních doplňků v prevenci a péči o zdraví novorozených telat.