Zdravý jako ryba?

 úterý, 11. prosinec 2012 00:00
Popularizační Workshopy

8.00 – 8.15

ÚVOD

8.15 – 9.00

Jak se žije rybám v našich vodách

9.00 – 9.15

PŘESTÁVKA

9.15 – 10.00

Živá a mrtvá voda

10:00 – 10.15

PŘESTÁVKA

10.15 – 11.00

Věda na vlastní kůži, aneb vyzkoušejte si sami: pokus s vodou, kvíz „Hrátky z vodní říše“

11.00

ZÁVĚR

Studenti vyslechnou dvě zajímavé přednášky doplněné bohatými obrazovými přílohami. Zároveň si procvičí své znalosti z biologie, chemie a ekologie. Vyzkoušejí si vyplnit kvíz a budou si moci sami provést analýzu vody, pro tyto účely si mohou donést vlastní vzorek. Zároveň se mohou účastnit dalšího pokusu, který objasní vliv přítomnosti ryb na složení vody.

Prezentace 1: Jak se žije rybám v našich vodách

Obdobně jako suchozemští živočichové, i ryby mívají své zdravotní problémy. Mnoho zdravotních problémů ryb bývá přímo vyvoláno změnou jejich životních podmínek, a to v důsledku znečištění vody cizorodými látkami nebo porušení křehké fyzikálně chemické rovnováhy vodního ekosystému.

Kromě výše uvedených negativních vlivů se špatná kvalita vody podílí také na snížení odolnosti ryb a na zvýšení jejich vnímavosti k jiným onemocněním – bakteriálním, virovým, parazitárním či plísňovým. Propuknutí většiny nemocí je, kromě přítomnosti původce, podmíněno některými parametry kvality vody. Vybrané nemoci ryb budou stručně popsány a dokumentovány obrazovým materiálem.

Lektor: MVDr. Veronika Piačková, Ph.D.

     

 

Absolventka Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, oboru Všeobecné veterinární lékařství, a doktorského studia oboru Nemoci volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad. Od roku 1997 pracuje ve Výzkumném ústavu rybářském ve Vodňanech, momentálně v laboratoři vodní toxikologie a ichtyopatologie. Od r. 2012 je garantem předmětu Ochrana životního prostředí na Fakultě rybářství a ochrany vod JU. Zároveň vyučuje předmět Nemoci ryb na Střední rybářské škole ve Vodňanech a předměty Nemoci vodních živočichů a Hygiena prostředí na Vyšší odborné škole vodního hospodářství a ekologie. Je spoluautorkou řady vědeckých publikací.

Prezentace 2: Živá a mrtvá voda

Voda je nezbytnou podmínkou existence všech živých organismů. Je proto na nás, na lidech, abychom vytvářeli těmto živočichům vhodné životní podmínky – tedy průběžně pečovali o to, aby voda nebyla znečišťována a zachovala si odpovídající kvalitu. Kvalita vody se posuzuje na základě jejích fyzikálně chemických vlastností. Některé z těchto vlastností se stanovují přímo v terénu (např. barva vody, teplota vody, koncentrace rozpuštěného kyslíku), jiné, pro jejichž stanovení jsou třeba laboratorní přístroje a pomůcky, se hodnotí v laboratoři.

To v praxi znamená, že pracovníci laboratoře vyjedou do terénu, odeberou vzorky vody a odvezou do laboratoře, kde se provádějí příslušné analýzy. V povrchových vodách využívaných k chovu ryb jsou sledovány zejména tyto ukazatele: teplota, pH, koncentrace rozpuštěného kyslíku, amoniaku, fosforu, organických látek, dále průhlednost vody a případně další parametry. Stanovení některých parametrů bude prakticky předvedeno, studenti si budou moci jednoduché pokusy vyzkoušet, otestovat si vlastní vzorek vody (který si přinesou např. z domova). Vedle toho bude pokusem dokladováno, jak kvalitu vody změní v poměrně krátké době přítomnost ryb.

Ing. Jana Máchová, Ph.D.

     

 

Absolventka Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, oboru technologie vody a prostředí. Od roku 1979 pracuje ve Výzkumném ústavu rybářském a hydrobiologickém v oboru vodní toxikologie a nemocí ryb. Po vzniku Fakulty rybářství a ochrany vod je spolugarantem předmětu Základy hydrochemie a současně vyučuje na Vyšší odborné škole ekologie a vodního hospodářství při Střední rybářské škole předmět ekotoxikologie. Je spoluautorkou řady vědeckých publikací i učebních textů určených pro studenty i odbornou veřejnost a podílela se na přípravě instruktážních filmů zaměřených na vodní toxikologii.