• Home
  • Kalendář
  • Odborný seminář pro vyučující ZŠ a SŠ (oblast BOV

Odborný seminář pro vyučující ZŠ a SŠ (oblast BOV přírodopis a biologie) projektu scienceZOOM2

 pátek, 22. květen 2015 09:00 - 14:00
Popularizační Workshopy

Program:

9:00–9:30 Úvod, organizační informace, představení struktury semináře
9:30–11:00 Jak na řezání jehlic? (RNDr. Božena Šerá, Ph.D.)
11:00–12:30 Neničme si oceán! (Mgr. Jiří Švehla)
12:30–14:00 Poznáváme textilní materiály (Mgr. Petra Jůzlová)

Odborný seminář bude zaměřen na ukázku úloh využitelných v BOV a na úlohy orientované na biologii rostlin nebo živočichů a ekologii.
Cílem odborného semináře je dlouhodobé udržování vzájemné spolupráce a motivace cílové skupiny při koncepci hodin přírodopisu a biologie předmětů formou BOV.

Tematické okruhy semináře

1. Jak na řezání jehlic? (RNDr. Božena Šerá, Ph.D.)
Kurz pomůže osvětlit vybrané morfologické zvláštnosti jehličnatých dřevin. Frekventanti si osvojí přípravu nativních preparátů a prohloubí základy mikroskopických technik. Na základě vlastní výroby příčných řezů jehlic různých jehličnanů získají přehled o různorodosti jehlic nahosemenných rostlin.

2. Neničme si oceán! (Mgr. Jiří Švehla)
Ekosystém moří a oceánů je nedílnou součástí naší planety. Nachází se zde 97 % veškeré vody a je životním prostředím pro mnoho organismů. Na stavu oceánů závisí velké množství lidí z mnoha států. Cílem úlohy je upozornit na některé negativní důsledky jednání člověka v tomto ekosystému. Úloha je zaměřena na problémy, které může člověk v mořích a oceánech působit.

3. Poznáváme textilní materiály (Mgr. Petra Jůzlová)
Úloha je zaměřena na identifikaci přírodního materiálu, ze kterého jsou a byly vyráběny oděvy. K určení původu tkanin budou použity chemické, fyzikální a smyslové zkoušky.

Lektoři:

RNDr. Božena Šerá, Ph.D.

image007

Je botanikem s 25letou praxí a s širokým odborným záběrem. Od roku 2013 pracuje jako odborná asistentka na Katedře biologie PF JU v Českých Budějovicích. Přednáší systematickou botaniku, dendrologii, morfologii a ekologii rostlin. Dlouhodobě se věnuje ekologii semen, populační ekologii rostlin a produkci semen rostlinami. Systémově se zabývá problematikou trvalé udržitelnosti měst se zvláštním zřetelem k zeleným infrastrukturám. Má odborné i bohaté praktické zkušenosti s výukou botaniky a ekologie pro dospělé posluchače.

 

 

Mgr. Jiří Švehla

image009Pracuje jako interní doktorand na Katedře biologie PF JU a zároveň jako učitel přírodopisu a chemie na Základní škole Grünwaldova v Českých Budějovicích. Zaměřuje se didaktiku biologie, kde zkoumá aktualizace a zavádění inovací do učebnic pro 2. stupeň základních škol. Taktéž zajišťuje provoz ekologické knihovny Katedry biologie.

 

 

 

 

Mgr. Petra Jůzlová
image011Studentka kombinovaného doktorského programu Vzdělávání v biologii na Katedře biologie PF JU. Dlouhodobě se věnuje didaktice přírodopisu. Ve výzkumné práci se věnuje strategiím učení přírodopisu a faktorům, které strategie učení ovlivňují. Učí na základní škole ZŠ Brloh přírodopis a chemii. Principy badatelsky orientovaného vyučování aplikuje ve výuce a zároveň porovnává účinky badatelského přístupu s klasickým pojetím výuky ve vztahu ke strategiím učení žáků.

 

 

 

 

 

 

 

 Event Finished
 
0
Kde
Pedagogická fakulta JU Jeronýmova 10 Katedra biologie učebna J 321