English is easy – a někdy také ne…

 pátek, 10. květen 2013 00:00
Popularizační Workshopy

I. Phonetic and Syntactic Pitfalls
První část semináře bude zaměřena na fonetiku a syntax. V oblasti fonetiky půjde zejména o uplatnění analogie při odhadování výslovnosti neznámých anglických slov, umístění slovního a větného přízvuku a užívání intonačních vzorců zdánlivě shodných v obou jazycích. V oblasti syntaxe se seminář bude věnovat především srovnání anglického a českého slovosledu a strukturám, které jsou formálně podobné, avšak funkčně rozdílné.

Prezentace účastníkům poskytne podněty pro zkvalitnění vlastní pedagogické činnosti při výuce angličtiny.

Lektor:

PhDr. Vladislav Smolka, Ph.D.
PhDr. Vladislav Smolka, Ph.D. je absolventem oboru anglistika-bohemistika na FF UK Praha, v letech 1990−1991 studoval na University of Reading ve Velké Británii, od roku 1991 na katedře anglistiky PF JU v Českých Budějovicích. Vyučuje syntax a fonetiku angličtiny, ve výzkumu se zaměřuje na otázky slovosledu a aktuálního členění větného v angličtině ve srovnání s češtinou a na specifické výslovnostní problémy českých mluvčích v angličtině (viz přehled publikací na:
http://www.pf.jcu.cz/stru/katedry/aj/publ-smolka.php).

II. Tajemství slovosledu…aneb proč některé překlady klopýtají
Zdánlivě jednoduché pravidlo fixního slovního pořádku v angličtině komplikuje další jednoduché pravidlo univerzální všem jazykům, tj. že informačně nejdůležitější část věty se v nepříznakových (neutrálních) větách umísťuje na konec.

Prezentace poskytne účastníkům odpověď na následující otázku: Pokud je slovní pořádek v angličtině gramaticky daný (fixní) a nelze tedy volně umístit jádro výpovědi na konec věty, jaké faktory rozhodují, že posluchač/čtenář vyhodnotí náležitou část věty jako informačně nejpodstatnější?

Lektorka:

Mgr. Leona Rohrauer

Mgr. Leona Rohrauer absolvovala studium na Karlově Univerzitě v Praze v oboru filologie, specializace na anglický jazyk. Aktuálně větnému členění se věnuje v disertační práci pod vedením prof. Libuše Duškové.