Studenti navštíví dvě pracoviště Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity – Genetické rybářské centrum a Experimentální rybochovné zařízení.
Po společném srazu před hlavní budovou fakulty absolvuje první skupina seminář na téma Biotechnologií v rybářství v Genetickém centru, druhá seminář Biologie a ekologie raků v Experimentálním rybochovném zařízení. Následně se obě skupiny vymění. Na obou pracovištích se navíc seznámí s živými exempláři jeseterů a raků a dalšími pracovními pomůckami. Na konci na ně čeká malý kvíz s vyhodnocením.
Biotechnologie v rybářství
Prezentace se zaměří na problematiku genomových manipulací a transplantace zárodečných buněk, jež bude představena na jeseterech.
Většina jeseterů patří mezi ohrožené nebo kriticky ohrožené druhy z důvodu nadměrného rybolovu pro kaviár, kvůli výstavbám přehrad a znečištění vod. Jejich reprodukční vlastnosti, jako jsou pozdní dospívání a prakticky nemožné zmrazování jiker a embryí, řešení tohoto problému ještě komplikují.
Během semináře bude vysvětlena možnost produkce a využití tak zvané „chiméry zárodečné linie“ u jeseterů. K vytvoření takové chiméry je potřeba izolovat zárodečné kmenové buňky a ty transplantovat do sterilizovaného hosta stejného anebo blízkého druhu. Transplantované buňky se mohou v těle hosta rozbujet do funkčních pohlavních buněk, gamet. Potom může být produkce gamet „dárce“ (donora) provedena prostřednictvím vzniklé chiméry. Posluchači se dozví základní informace z genetiky a nejnovější trendy, které v problematice genetických manipulací panují.
Součástí přednášky bude prohlídka Genetického rybářského centra a ukázky živých jeseterů v různých vývojových stádiích.
Lektor: Ing. Pšenička Martin, Ph.D
Ing. Martin Pšenička, Ph.D. je absolventem rybářské školy v Třeboni a inženýrského rybářského oboru Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity, který ukončil roku 2005. Poté nastoupil do doktorského rybářského programu pod Výzkumným ústavem rybářským a hydrobiologickým (VÚRH) ve Vodňanech a postdoktorandského pobytu na Rybářské fakultě v Hakodate v Japonsku (ukončení 2010). Nyní je vedoucím Laboratoře fyziologie reprodukce na VÚRH Rybářské fakulty ve Vodňanech a garantem předmětu Biotechnologie v akvakultuře.
Biologie a ekologie raků
Lektor seznámí posluchače se základními informacemi z biologie a rozšíření raků, představí jim původní a nepůvodní druhy vyskytující se ve volných vodách Evropy. Zaměří se také na problematiku račího moru a celkově na situaci původních raků na našem území a způsoby jejich ochrany.
Součástí přednášky bude ukázka živých raků různých druhů, případně račích preparátů.
Lektor: Ing. Antonín Kouba, Ph.D.
Ing. Antonín Kouba, Ph.D. je zástupcem vedoucího Laboratoře etologie ryb a raků a hlavním editorem redakční rady Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. Je spoluautorem knihy Biologie a chov raků, několika certifikovaných metodik, napsal přibližně 30 odborných článků v zahraničních recenzovaných časopisech a řadu popularizačních článků. Na fakultě vyučuje předměty Chov raků, Biologie a ochrana raků a mlžů, Biology of Crayfish.