První část bude věnovaná „Jaderné energetice a jaderným reaktorům“. V tomto bloku se posluchači seznámí s principem výroby elektrické energie v jaderných elektrárnách, dozví se o základních typech energetických reaktorů. Pozornost bude věnována také výpustem radioaktivních látek do životního prostředí z jaderných elektráren a problematice nakládání s vyhořelým jaderným palivem.
Ve druhé přednášce „Radiační nehody a havárie“ budou zmíněny nejvýznamnější nehody a havárie na jaderně energetických zařízeních a při nakládání se zdroji ionizujícího záření. Posluchači budou seznámeni s mezinárodní hodnotící stupnicí INES a ochrannými opatřeními. Ve výkladu budou zdůrazněny příčiny nehod a havárií a možné způsoby likvidace následků.
Třetí přednáška „Radiační monitorovací síť“ objasní posluchačům pojem radiačního monitorování, budou seznámeni s jednotlivými typy monitorování. Dozví se o systému celostátního monitorování radiační situace na území České republiky, řízení činnosti této monitorovací sítě a jejich jednotlivých složkách. Součástí přednášky bude on-line prezentace výsledků celostátní radiační monitorovací sítě pomocí aplikace MonRaS. Posluchači si tak budou moci sami ověřit aktuální radiační situaci na území ČR.
Cílem poslední přednášky bude seznámit posluchače s termínem havarijní připravenost v oblasti jaderných zařízení, pracovišť se zdroji ionizujícího záření a při přepravě zdrojů ionizujícího záření. Budou představeny právní předpisy řešící danou problematiku a požadavky na obsah vnitřního havarijního plánu a havarijního řádu a způsoby ověřování havarijní připravenosti. Seznámí se s pojmem radiační mimořádná událost a s její klasifikační stupnicí.
Lektor: Mgr. Jiří HAVRÁNEK
Vzdělání: 2001 ZSF JU v Českých Budějovicích, obor Radiologický asistent (Mgr.)
Praxe: 2001 - dosud Státní úřad pro jadernou bezpečnost, Regionální centrum České Budějovice 2001 - dosud ZSF JU v Českých Budějovicích, odborný asistent