Zábavná fyzika

 pátek, 17. květen 2013 00:00
Roadshow

Jedna akce trvá 45 min., tj. jednu vyučovací hodinu. Po krátkém úvodu následují jednotlivé pokusy. Při jejich provádění studenti spolupracují s převádějícím, následuje řízený rozhovor o podstatě sledovaného jevu a fyzikální vysvětlení přizpůsobené znalostem studentů.

Výuka probíhá zábavnou formou. Na prezentaci spolupracují 2 zkušení lektoři, kteří zábavným, interaktivním způsobem předvádějí výstupy vědy a výzkumu.

Prezentace 1Prezentace 2
Archibaldův tepelný stroj Balónek uvězněný v proudu vzduchu
Stirlingův stroj v plechovce Jak se nepodaří propálit gumový balónek s vodou
Vznášedlo Mince prochází gumovou membránou
Vibrující přísavka Přetlačování balónů versus přetlačování bublin
Zeemanův katastrofický stroj Optika mýdlových bublin
Bublina se vznáší v atmosféře éteru Geometrie mýdlových bublin
Válka kapalin Héliová bublina s psaníčkem
Sluneční soustava na stole Vodní telefon

Proč bych měl přijít na prezentaci:

Čekají vás zajímavé pokusy, které jednoduchou formou představují zajímavé fyzikální jevy.

Bude to zábavné a můžete se sami zapojit do jednotlivých pokusů, které si můžete vyzkoušet i mimo školu. Můžete s nimi pobavit své přátele, sourozence i rodiče.

Lektor 1: Prof. RNDr. Petr Chvosta, CSc.

Na MMF Univerzity Karlovy působí pedagogicky nepřetržitě od roku 1981.

V průběhu tohoto období vedl přednášky z teoretické mechaniky, termodynamiky, pokročilé kvantové mechaniky, statistické fyziky, kvantové optiky, teorie lineární odezvy, teorie kondenzovaných systémů, teorie polymerů, nelineární dynamiky systémů, a z pravděpodobnostního modelování ve fyzice a biofyzice. Těžiště jeho vědecké práce spočívá v oblasti teorie kondenzovaných systémů, makromolekulárních látek, nerovnovážných a nelineárních systémů.

Z metodologického hlediska se zaměřuje na aplikace teorie stochastických diferenciálních rovnic ve fyzice a v biologii. Pravděpodobnostní metody uplatnil při teoretickém popisu přenosu a transformace energie v biologických systémech, v teorie difúze, a při studiu dynamiky komplexních systémů ovlivňovaných termálními fluktuacemi a externě řízených časově proměnnými silami.

 
 

Lektor 2: Mgr. Naděžda Štysová

   

Má bohaté zkušenosti z pedagogické činnosti, ať už se jedná o systematickou výuku, organizaci školních i mimoškolních vzdělávacích aktivit pro žáky i studenty a tvorbu jejich programu. Jako manažer projektů Jihočeské univerzity soustavně spolupracuje s gymnáziem v Trhových Svinech a s dalšími školami v regionu.  Od roku 2005 zajišťuje organizaci letních škol pořádaných v Nových Hradech Ústavem fyzikální biologie JU, dnes Školou komplexních systémů FROV JU, společným pracovištěm JU a FS ČVUT, na které každoročně přijíždějí  středoškolští a vysokoškolští studenti nejen z celé ČR, ale i ze zahraničí a celý červenec pracují na vědeckých projektech. Zabývá se také organizací a zajišťováním odborných kurzů pro vědecké pracovníky a populárně naučných kurzů pro veřejnost, zaměřených na udržitelný rozvoj.