V rámci projektu scienceZOOM2 pořádá Katedra aplikované fyziky a techniky, ve spolupráci s Domem dětí a mládeže v Českých Budějovicích, se ZŠ Nerudova a s partnerskou ZŠ Matice školské v Českých Budějovicích, cyklus tzv. „fyzikálních badatelských odpolední". Během těchto setkání budou mít žáci ZŠ a účastníci kroužku DDM, Klubu malých debrujárů, možnost setkat se s akademickými pracovníky PF JU a v praxi si vyzkoušet práci ve specializovaných fyzikálních učebnách. Nedílnou součástí těchto setkání budou konzultace s vědeckými pracovníky PF JU a dohled ze strany akademiků nad vlastní prací mladých badatelů.
Třetí fyzikální badatelské odpoledne bude zaměřeno na fyzikální pokusy z oblastí termiky, elektrostatiky, akustiky, optiky a pokusy se setrvačníky. Malý, funkční setrvačník si děti během praktické činnosti v dílně také vyrobí.
Cílem aktivity je prohloubit zájem talentované mládeže o přírodovědná a technická témata, podpořit ji v individuální práci, vést ji k tvoření vlastních závěrů na základě odborných analýz a faktů, a v konečném důsledku vytvořit skupinu zájemců o vědecko-výzkumnou práci, kteří mají zájem o vlastní badatelskou práci pod dohledem odborníků žadatele a partnerů projektu z oblasti přírodních a technických věd.
Odborní garanti – Katedra aplikované fyziky a techniky PF JU
Mgr. Vít Bednář
2011 - dosud Západočeská univerzita v Plzni (Specializace v pedagogice – Teorie vzdělávání ve fyzice) 2006–2011 Jihočeská univerzita v Č. Budějovicích, Pedagogická fakulta (Učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů pro základní školy, aprobace fyzika – výpočetní technika – elektronika) 2004–2006 Gymnázium Olympijských nadějí v Českých Budějovicích 2002–2004 Gymnázium Třeboň 1993–2002 Základní škola v Lišově
Pavel Čejka
Na Pedagogické fakultě JU (Katedra aplikované fyziky a techniky) působím od roku 1980 jako technik−specialista. Zajišťuji odbornou technickou spolupráci při realizaci výzkumných úkolů, dále zajišťuji výuku oboru Technická výchova (strojní obrábění dřeva, kovů a plastů, laboratorní práce).
PaedDr. Alena Poláchová, Ph.D.
Na Katedře aplikované fyziky a techniky PF JU se zabývám didaktikou technické výchovy, technickými materiály – nekovy, CAD a dějinami techniky.
PaedDr. Bedřich Veselý, Ph.D.
Na Pedagogické fakultě JU působím jako vysokoškolský učitel od roku 1982. Na Katedře aplikované fyziky a techniky PF JU se zabývám CAD systémy a technickou dokumentací, konstrukčními řešeními, technickou kreativitou, oblastí strojírenství, technickými měřeními a strojním obráběním.
Mgr. Vladimír Vochozka
2011 - dosud Západočeská univerzita v Plzni Studijní obor: Specializace v pedagogice - Teorie vzdělávání ve fyzice 2006 – 2011 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Pedagogická fakulta (Učitelství všeobecně vzdělávacích oborů pro základní školy, aprobace fyzika – výpočetní technika – elektronika) 2001 – 2005 Střední průmyslová škola Tábor - Technické lyceum (Studijní obor: Elektrotechnika) 1992 – 2001 Základní škola Helsinská 2732 Tábor
ODBORNÍ GARANTI (LEKTOŘI) Z ŘAD ZAPOJENÝCH INSTITUCÍ
Domov dětí a mládeže České Budějovice
Ing. Miroslava Čermáková
Od roku 2000 pracuji v Domě dětí a mládeže a vedu zde Klub malých debrujárů, jehož základními odbornými cíli jsou: podchytit a prohlubovat u dětí zájem o přírodní vědy jako jsou fyzika, chemie či biologie a matematika, podporovat jejich zvídavost, zdokonalovat manuální zručnost. Náplní schůzek jsou převážně fyzikální, ale také chemické a biologické pokusy prováděné s dostupnými jednoduchými pomůckami, které dětem pomáhají objevovat a chápat různé přírodní zákonitosti a děje. Do programu schůzek je zařazována i výroba různých fyzikálních hraček, hlavolamů, rébusů a jiných výrobků, řešení různých hádanek, hříček, předvádění kouzel, hraní her. Možnost zúčastnit se programu projektu scienceZOOM2 na Katedře aplikované fyziky a techniky je dětmi s nadšením vítána.
ZŠ Nerudova v Českých Budějovicích
Mgr. Radovan Mikeš
Jsem učitel na ZŠ Nerudova v Českých Budějovicích, absolvent PF JU (obor Učitel základní školy F-ZT). Na ZŠ Nerudova vyučuji fyziku, výpočetní techniku a informační a komunikační technologie s použitím interaktivních pomůcek a měřícího systému PASCO.
ZŠ Matice školské v Českých Budějovicích
Mgr. Eva Batystová
ZŠ Matice školské v Českých Budějovicích je partnerskou školou projektu scienceZOOM2. Mgr. Eva Batystová, učitelka fyziky a matematiky, je zapojena současně v rámci aktivity Vytváření sítí v rámci podpory badatelsky orientované výuky (BOV), dochází na odborná školení a tvoří badatelsky orientované pracovní listy, přičemž získané poznatky bude dále šířit mezi ostatní vyučující fyziky na vybraných ZŠ.