V rámci projektu scienceZOOM2 pořádá Katedra geografie PF JU v Českých Budějovicích ve spolupráci s Gymnáziem v České ul. „Kačerské" odpoledne aneb jak najít poklad s pomocí GPS?" Akce je určena pro studenty Gymnázia v České ul. v Českých Budějovicích, ale i jiné zájemce z řad studentů.
O čem to bude?
Aktivita „vánoční keškování" navazuje na úspěšné listopadové „Kačerské" odpoledne aneb jako najít poklad s pomocí GPS?, které se u žáků setkalo s obrovským úspěchem. Proto i nyní se z žáků stanou „hledači vánočních pokladů", kteří s pomocí své GPS budou hledat v okolí města České Budějovice ukryté vánoční „keše" s badatelskými úkoly. Cílem aktivity je seznámit žáky, formou zážitkové výuky, se hrou geocaching. Děti se seznámí se základními pravidly hry geocaching a jejich dodržováním, osvojí si a vylepší práci s GPS navigací a získají praktickou zkušenost s geocachingem.
Základním cílem zeměpisného badatelského klubu je vzbudit v žácích zájem o zeměpis a ukázat žákům, že se lze vzdělávat i zábavnou a hravou formou.
Garanti a lektoři Zeměpisného badatelského klubu z Katedry geografie PF JU
Mgr. Petra Karvánková, Ph.D.
Petra Karvánková působí od roku 2007 na Katedře geografie Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích jako odborná asistentka. V rámci své pedagogické činnosti se zaměřuje především na didaktiku geografie a praktickou terénní výuku zeměpisu a krajinnou ekologii. Za posledních 5 let se podílela či stále podílí na min. 9 grantových projektech (např. Za změnou je učitel!, Kvalita nebo kvantita!, Elektronické environmentální vydavatelství, Geografický výzkum a jeho implementace v badatelsky orientovaném vyučování zeměpisu, Mapování invazních druhů rostlin v Jihočeském kraji aj.), získala 2 projekty financované FRVŠ na rozvoj praktické terénní výuky fyzické geografie. V rámci pracoviště KGE PF JU je koordinátorkou programu ERASMUS a garantem vzdělávání pro 1. st. ZŠ. V rámci PF JU je členkou Rady oborových didaktiků pro 1. i 2. stupeň ZŠ a od r. 2010 členkou Akademického senátu PF JU v Českých Budějovicích. Od roku 2012 je členkou Ústřední komise Zeměpisné olympiády. Členka České geografické společnosti (r. 2004). Externě vyučuje zeměpisný seminář na Gymnáziu Jírovcova v Českých Budějovicích.
Mgr. Jan Dvořák Jan Dvořák je od r. 2014 lektorem na Katedře geografie PF JU v Českých Budějovicích. V rámci své pedagogické činnosti se specializuje na využití geografických informačních systémů ve výuce zeměpisu. Vede rovněž průběžné pedagogické praxe studentů na KGE PF JU. V r. 2014 ukončil studium v programu Učitelství pro 2. stupeň ZŠ, obor zeměpis – tělesná výchova. Od roku 2013 se aktivně podílí na grantových projektech Katedry geografie PF JU (např. Elektronické environmentální vydavatelství, Mapování invazních druhů rostlin v Jihočeském kraji aj.). Vypracoval diplomovou práci zabývající se možnostmi využití hry geocaching ve výuce zeměpisu na 2. stupni ZŠ. V roce 2014 organizoval v rámci Dnu Země geocachingový program pro žáky 2. stupně ZŠ Dačice s tematikou „Po stopách lupiče Grasela". S tímto výukovým programem rovněž obsadil 2. místo v rámci přírodovědné sekce 4. ročníku studentské odborné soutěže Studentská inovace praxí pořádané na PF JU v Českých Budějovicích v dubnu 2014. Od roku 2012 vede sportovní volnočasové kroužky pro žáky základních škol v Českých Budějovicích v rámci občanského sdružení Aktivity České Budějovice. Od roku 2013 se aktivně podílí jako lektor na dětských táborech organizovaných v rámci ZOO Ohrada Hluboká nad Vltavou.