9:10 - 9:55 Potenciál minoritních okopanin ve výživě člověka
9:55 - 10:40 Uplatnění brambor a cukrové řepy ve výživě člověka
10.40 - 10:50 Diskuze
10:50 - 11.00 Přestávka
11:00 - 13:00 Ochutnávka produktů z minoritních okopanin
13:00 - 13:10 Závěr
Prezentace 1: Potenciál minoritních okopanin ve výživě člověka
Cílem přednášky je představit současný stav pěstování okopanin v ČR a stručný přehled členění této hospodářské skupiny plodin. Hlavní prostor je věnován čtyřem minoritním okopaninám - řepě salátové, čekance kořenové, topinamburu hlíznatému a jakonu. Budou prezentovány informace o složení bulev a hlíz a dále možnosti jejich zpracování a kuchyňského upotřebení.
Lektor:
doc. Ing. Jan Bárta, Ph.D.
pracuje jako akademický pracovník na Katedře speciální produkce rostlinné ZF JU, podílí se na výuce předmětů s tématikou pěstování rostlin (zejména olejnin, luskovin a okopanin). Výzkumně se zabývá sledováním efektů odrůdy a pěstitelských podmínek na kvalitu sklizňových produktů polních plodin zejména brambor. Dále se věnuje výzkumu bílkovin bramborových hlíz a jejich možnostem uplatnění.
Prezentace 2: Uplatnění brambor a cukrové řepy ve výživě člověka
Přednáška má za účel připomenutí významu brambor ve výživě člověka ve formě přímého konzumu i ve formě výrobků. Budou prezentovány informace o současné odrůdové skladbě, významu brambor s barevnou dužninou a ekologické produkci. V druhé části prezentace bude zmíněn aktuální význam cukrové řepy pro výrobu bílého cukru a bioetanolu.
Lektor:
doc. Ing. Jiří Diviš, CSc.
je zaměstnán jako akademický pracovník na Katedře speciální produkce rostlinné ZF JU, podílí se na výuce předmětů s tématikou pěstování rostlin (zejména brambor, cukrové řepy a kukuřice). Výzkumně se zabývá sledováním efektů odrůdy a pěstitelských podmínek na výnosové a kvalitativní parametry polních plodin zejména brambor, kukuřice a energetických plodin. Dlouhodobě se věnuje hodnocení produkce brambor z ekologického a konvenčního systému pěstování.