Seminář Zeměpisného badatelského klubu GIS DAY 2014
Seminář Zeměpisného badatelského klubu GIS DAY 2014
úterý, 11. listopad 201400:00
Popularizační Workshopy
V rámci projektu scienceZOOM2 pořádá Katedra geografie PF JU v Českých Budějovicích ve spolupráci s Gymnáziem Jírovcova v Českých Budějovicích „GIS DAY 2014". Seminář je určen pro studenty prvních ročníků Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích.
O čem to bude?
Více než jeden milion lidí po celém světě závisí v současné době na geografických informačních systémech (GIS). Velké množství informací, které člověk v každodenním životě získává nebo sděluje, je dnes spjato s určením polohy. Návštěvník Českých Budějovic hledá v mapě, kudy se dostane na Dlouhý most, řidič se nechává na cílové místo navigovat pomocí GPS, rodina doma na internetu sestavuje itinerář své dovolené aj. Většina z nás zcela běžně využívá produkty geografických informačních systémů (GIS), aniž by o tom věděla. Geografický informační systém si klade za cíl získat data o určitém území, tato data následně analyzovat a poskytnout v přehledné formě laické i odborné veřejnosti. Pomocí GIS tak může uživatel zobrazovat vztahy, procesy, vzorce a trendy z map, glóbů, zpráv i grafů. Typickým výsledkem práce v GIS jsou mapy z mapových portálů, trojrozměrné modely území, animované modely zobrazující výsledky analýz (např. šíření povodňové vlny) nebo souborné textové zprávy (reporty). V současné době nachází GIS velmi široké pole uplatnění, a to jak v organizacích státní správy a samosprávy (tvorba územních plánů, koncepcí strategického rozvoje, krizové řízení, evidence majetku a správa nemovitostí, cestovní ruch aj.), tak i v soukromém sektoru (navigační systémy a podklady, kartografie, správa inženýrských sítí, stavebnictví aj.).
GIS dnes pomáhá lidem vidět, jak svět pracuje a mění se.
Tímto seminářem se KGE PF JU připojuje k oslavám mezinárodního dne GIS, který proběhne po celém světě dne 19. listopadu 2014.
Lektoři: Mgr. Jan Dvořák
Jan Dvořák je od r. 2014 lektorem na Katedře geografie PF JU v Českých Budějovicích. V rámci své pedagogické činnosti se specializuje na využití geografických informačních systémů ve výuce zeměpisu. Vede rovněž průběžné pedagogické praxe studentů na KGE PF JU. V r. 2014 ukončil studium v programu Učitelství pro 2. stupeň ZŠ, obor zeměpis – tělesná výchova. Od roku 2013 se aktivně podílí na grantových projektech Katedry geografie PF JU (např. Elektronické environmentální vydavatelství, Mapování invazních druhů rostlin v Jihočeském kraji aj.). Vypracoval diplomovou práci zabývající se možnostmi využití hry geocaching ve výuce zeměpisu na 2. stupni ZŠ. V roce 2014 organizoval v rámci Dnu Země geocachingový program pro žáky 2. stupně ZŠ Dačice s tematikou „Po stopách lupiče Grasela". S tímto výukovým programem rovněž obsadil 2. místo v rámci přírodovědné sekce 4. ročníku studentské odborné soutěže Studentská inovace praxí pořádané na PF JU v Českých Budějovicích v dubnu 2014. Od roku 2012 vede sportovní volnočasové kroužky pro žáky základních škol v Českých Budějovicích v rámci občanského sdružení Aktivity České Budějovice. Od roku 2013 se aktivně podílí jako lektor na dětských táborech organizovaných v rámci ZOO Ohrada Hluboká nad Vltavou.
Mgr. Vojtěch Blažek
Absolvent (červen 2011) Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, obor Zeměpis, Přírodopis a pěstitelství pro ZŠ. Téma závěrečné diplomové práce: Analýza vývoje osídlení a krajinného pokryvu v prostředí GIS na příkladu obce Nové Hutě na Vimpersku. Po škole nastoupil nejprve do pojišťovny. Následně začal spolupracovat na projektu Regioskop, z.s.p.o., kde v současné době spravuje a spolupodílí se na mapovém serveru a tvorbě databáze pro webové stránky tohoto projektu. Zároveň vytvořil a spravuje mapový server Encyklopedie Českých Budějovic. Dlouhodobě spolupracuje se studenty KGE na PF JU v Českých Budějovicích. Od roku 2014 působí na Katedře geografie PF JU jako externí vyučující se zaměřením na GIS. Ve volném čase se věnuje rodině, umělecké galerii, orientačnímu běhu a tvorbě map pro výukové účely.