Povodně: je možné je předpovědět?

 úterý, 15. duben 2014 00:00
Popularizační Workshopy

Kde? 
Fakulta rybářství a ochrany vod
Jihočeské univerzity
Mezinárodní environmentální vzdělávací,
poradenské a informační středisko ochrany vod Vodňany (MEVPIS)
Na Valše 207, 389 01 Vodňany
Velký přednáškový sál

Kdy? 
Úterý 15. dubna 2014 od 18.00

Program: 
18.00 – 18.05 ÚVOD 
18:05 – 19:00 Přednáška Boj s povodňovým nebezpečím
19:00 – 19:05 PŘESTÁVKA 
19:05 – 20.00 Přednáška Povodně v jižních Čechách a jejich předpovídání
20.00 – 20.30 Diskuze
20.30 – 20.35 ZÁVĚR

Návštěvníci akce vyslechnou dvě zajímavé a veřejnosti srozumitelné přednášky v nových prostorách mezinárodního environmentálního centra ve Vodňanech. V první představí RNDr. Tomáš Faruzel povodně z širšího hlediska jakožto velmi nebezpečný živel, který může odstartovat další problémy – zdravotní, celospolečenské. Ve druhé přednášce se návštěvníci dozvědí více o povodních přímo v jižních Čechách, o jejich příčinách, způsobu předpovídání. Bude prostor pro diskuzi a otázky z řad veřejnosti. Pro všechny bude připraveno občerstvení.

Boj s povodňovým nebezpečím
Přednášející se zaměří na obecné problémy, které doprovázejí průběh povodní, dotkne se problematiky „chorob z povodní“ – možnosti vzniku onemocnění infekčního, psychického, bakteriálního, plísňového apod. Zaměří se na boj s povodňovými katastrofami, což doloží na řadě konkrétních příkladů z celého světa. Dalším tématem, o němž bude přednášející hovořit, je hydroterorismus.


Lektor: RNDr. Tomáš Faruzel 
Vystudoval Střední rybářskou školu ve Vodňanech, poté studoval na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a na Přírodovědecké fakultě na Karlově univerzitě. Zabývá se environmentální tématikou, zejména problematikou povodní a propagací strategií globální ochrany vodního bohatství planety. Přednáší na školách a pracuje na filmových projektech.

foto faruzel


Povodně v jižních Čechách a jejich předpovídání
V České republice jsou povodně z hlediska možných hospodářských škod nejnebezpečnějším přírodním živlem, a výzkum povodní má proto své opodstatnění. Preventivní protipovodňová opatření by nemohla být efektivně realizovaná bez využití informací o vzniku a příčinách povodní. Pro řízení protipovodňové ochrany v době hrozící nebo již probíhající povodně jsou důležité informace hlásné a předpovědní povodňové služby. 
Cílem přednášky je seznámit posluchače se základními typy povodní, jejich příčinami a povodňovými riziky v povodí horní Vltavy po hráz nádrže Orlík. Druhá část přednášky se zaměří na stručný popis operativního fungování protipovodňové ochrany. Hlavní důraz bude kladen na popis činností hlásné a předpovědní povodňové služby a na problematiku hydrologických předpovědí, jejich možností a nejistot.

Lektor: RNDr. Tomáš Vlasák, Ph.D. 
Od roku 2002 pracuje jako hydroprognostik na regionálním předpovědním pracovišti pobočky ČHMÚ v Českých Budějovicích. Absolvoval Přírodovědeckou fakultu UK v Praze se zaměřením na hydrologii. Kromě předpovědní praxe se zabývá hodnocením úspěšnosti hydrologických předpovědí a analýzou příčin a průběhu povodní v povodí horní Vltavy.

Fotka Tomas Vlasak