Lidé a řeka Jang-c-ťiang

 úterý, 6. květen 2014 00:00
Nezařazeno

Kde?

Fakulta rybářství a ochrany vod
Jihočeské univerzity
Mezinárodní environmentální vzdělávací,
poradenské a informační středisko ochrany vod Vodňany (MEVPIS)
Na Valše 207, 389 01 Vodňany
Druhé patro

Kdy?

Úterý 6. května 2014 od 18.00

Program: 
18.00 – 18.05 ÚVOD 
18:05 – 19:00 Po proudu od „Tří soutěsek“
19:00 – 19:05 PŘESTÁVKA 
19:05 – 20.00 Znečištění řeky Jang-c-ťiang . Řešení ředěním?
20.00 – 20.30 Diskuze
20.30 – 20.35 ZÁVĚR

Návštěvníci akce vyslechnou dvě zajímavé a veřejnosti srozumitelné přednášky v nových prostorách mezinárodního environmentálního centra ve Vodňanech. Půjde o přednášku, kde se nebude hovořit pouze o vědeckých problémech, ale také o exotické Číně a zejména o velikých ekologických hrozbách, které s sebou nesou velké zalidnění a prudký ekonomický rozvoj. 
Součástí večera bude občerstvení a prostor pro diskuzi s přednášejícími.

Po proudu od „Tří soutěsek“
Rychlý ekonomický růst se během posledních třiceti let v Číně významným způsobem nepříznivě odrazil ve stavu vodního ekosystému. Funkce životně důležité tepny a křehkého ekosystému nejdelší asijské a třetí nejdelší řeky světa Jang-c-ťiang byla během posledních dekád dramaticky ovlivněna. Objem průmyslového a komunálního odpadu vypouštěného do řeky Jang-c-ťiang denně přesahuje 25 miliard tun, z čehož 90 procent neprojde čistícím procesem. Tato kontaminace ohrožuje zdroje pitné vody pro více než 500 měst. Prezentace bude zaměřena na představení společného projektu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (FROV) a Čínské akademie rybářských věd (Chinese Academy of Fishery Sciences, Yangtze River Fisheries Research Institute) zaměřeného na sledování antropogenního znečištění vodního prostředí řeky Jang-c-ťiang.


doc. Ing. Vladimír Žlábek, Ph.D. 
Vystudoval všeobecně zemědělský obor se specializací Rybářství na Zemědělské fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. V roce 2006 absolvoval doktorské studium ve Výzkumném ústavu rybářském a hydrobiologickém ve Vodňanech (JU) a následně habilitoval na Fakultě rybářství a ochrany vod (FROV JU), kde získal titul docent v oboru Rybářství. V letech 2007–2010 působil na švédské univerzitě SLU v Uppsale, kde se zabýval vlivem bioaktivních látek na metabolismus ryb. V rámci své výzkumné činnosti se věnuje především výskytu cizorodých látek ve vodních ekosystémech a studiu jejich vlivu na exponované organismy. K jeho pedagogickým aktivitám patří výuka předmětu Základy buněčné biologie v bakalářském stupni studia na FROV JU. Je autorem nebo spoluautorem více než 60 odborných recenzovaných článků publikovaných v mezinárodních časopisech a mnoha dalších odborných článků a studií. V současné době je odpovědným řešitelem projektu MŠMT ČR
s názvem „Identifikace významných polutantů ve vodním ekosystému řeky Jang-c-ťiang s využitím metod pasivního vzorkování a analytické hmotnostní spektrometrie“.

zlabek


Znečištění řeky Jang-c-ťiang . Řešení ředěním?
Cílem česko-čínského projektu je detekovat široké spektrum běžně sledovaných polutantů a identifikovat nové nebezpečné polutanty v řece Jang-c-ťiang. Důraz je kladen na identifikaci a stanovení reálných koncentrací širokého spektra polutantů s využitím pasivního vzorkování a následné analýzy pomocí hmotnostní spektrometrie. Znečištění těžkými kovy a perzistentními organickými polutanty pochází především z průmyslové výroby, zatímco zemědělství zatěžuje vodu použitím průmyslových hnojiv, pesticidů a herbicidů. Dalším alarmujícím faktorem je přehrazení toku Jang-c-ťiang a zprovoznění přehradní nádrže Tři soutěsky (TGD) což může vést ke kumulaci toxických látek a mnohem závažnějším přírodním katastrofám končících změnou struktury a funkce celého ekosystému.

Mgr. Ganna Fedorova, Ph.D.
Vystudovala obor Aplikovaná biofyzika na Radiofyzikální fakultě Charkovské Národní univerzity na Ukrajině. V roce 2013 dokončila doktorské studium na Fakultě rybářství a ochrany vod (FROV JU) ve Vodňanech. V současné době působí na Univerzitě Umea ve Švédsku, kde se zabývá výskytem protivirových látek ve vodním prostředí. V rámci své výzkumné činnosti se věnuje především vývoji efektivních analytických metod pro detekci cizorodých látek a studiu osudu těchto látek v životním prostředí. Je autorkou nebo spoluautorkou více než 10 odborných recenzovaných článků publikovaných v mezinárodních časopisech.

fedorova