DISKUSE + DALŠÍ INFORMACE O ZAHRANIČNÍ SPOLUPRÁCI ZSF JU
18:50
-
19:00
ZÁVĚR
Neformální vyprávění studentky a studenta Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v příjemném prostředí kavárny s občerstvením, kde se účastníci seznámí s osobními příběhy lidí, které se nebáli vydat studovat a pracovat do ciziny.
Proč toto téma?
ZSF JU spolupracuje s partnerskými školami a institucemi v mnoha zemích s cílem vyměnit si zkušenosti s péčí o děti, dospělé i seniory. Její mezinárodní kontakty mají dlouhou tradici a významný dopad. V neformálním prostředí klubu představí svůj příběh dva studenti ZSF JU, kteří mají osobní zkušenost se studiem a praxí v zahraničí. Účastníci se dozvědí nejen podrobnosti o studiu a praxi v zahraničí, ale také zajímavosti o vzdálených i blízkých lokalitách a budou moci porovnat styl života i způsob práce v odlišných zemích a kulturách.
Proč přijít?
Návštěvníci uslyší zajímavosti o výhodách i úskalích pobytu v cizině a díky dvěma autentickým příběhům si udělají představu o tom, co studium a praxe v zahraničí obnáší. Díky tomu, že ZSF JU dává široké možnosti zahraničních pobytů, je i cílem povzbudit studenty a zaměstnance, aby jich využili. Proto ve spolupráci s kanceláří pro zahraniční vztahy ZSF JU dostanou účastníci k dispozici i užitečné informace, jak a kam lze v rámci fakulty vycestovat.
Bc. Lucie Fenclová:
Na stáži v Bangladéši
Studuje obor Sociální práce ve veřejné správě na ZSF JU. Od června do září 2012 byla v africké Zambii na tříměsíční pracovní stáži v rámci programu MŠMT. Za svůj největší úspěch v Zambii považuje založení podpůrné skupiny pro mladé matky s dětmi, se kterou vyráběla africké šperky a doplňky, připravila prostory, založila dětský koutek a zpropagovala celou aktivitu. Oslovovala potenciální klientky a plánovala program přednášek a tvořivých činností, zorganizovala přednášku o HIV/AIDS, podílela se na zavedení výrobků na africký trh a uspořádala prodejní výstavu. Působí také jako dobrovolnice v projektu Adopce na dálku, ve Výcvikovém canisterapeutickém sdružení Hafík a v oblasti řízení lidských zdrojů a talent managementu v mezinárodní studentské organizaci AIESEC. Podílela se také na organizování festivalu studentských filmů Černá věž. Od září 2013 strávila spolu s dvěma dalšími studentkami ZSF JU dva měsíce v Bangladéši, což bylo poprvé, kdy v této zemi někdo ze ZSF působil. Bude nyní proto mluvit zejména o různorodé práci pro organizaci, která sdružuje děti ze slumů. Dívky tam pracovaly ve škole, kterou děti ze slumů navštěvují. Původně bylo jejich úkolem smysluplně naplnit volný čas dětí, ale nakonec vytvářely i koncepty lékařské a sociální práce, systém preventivních prohlídek, jídelníček atd. Vyprávění o rozmanitých zkušenostech v pro nás málo známé zemi doplní působivými fotografiemi nejen ze školy a slumu, ale také z tradičních obřadů a krajiny Bangladéše.
Jonáš Zbožínek:
Z Pasova přes Slovensko do Vídně
Student oboru Zdravotnický záchranář na ZSF JU se podělí o zkušenosti, které získal v zahraničí na těchto praxích:
- tříměsíční pracovní stáž v Německu: Klinikum Passau
- tříměsíční pracovní stáž u Horské záchranné služby v Nízkých Tatrách
- pečovatel ve Vídni
U záchranné služby v Bavorsku dělal i výzkum ke své bakalářské práci. V Modrých dveřích bude vyprávět také o tom, co je třeba udělat před výjezdem do zahraničí, kam si zajít pro radu, co je potřeba vyřídit, co si sbalit. V Pasově působil tři měsíce na různých typech oddělení zaměřených intenzivní péči či urgentní příjem. Porovnání úrovně zdravotní péče bude doplněno o zážitky z osobního a pracovního života. Vsuvkou do první části bude popis zkušeností z práce záchranáře u výjezdové posádky záchranné služby v Německu. V druhé části se bude věnovat práci a zkušenostem z pracovní stáže u horské služby v Tatrách, kde působil jednu sezónu v zimě v roce 2013. V závěru shrne, co mu zkušenosti ze zahraničí daly - s cílem povzbudit studenty, aby možnosti vycestovat, které jim fakulta dává, využili.