Za ohroženými druhy vodní říše

 čtvrtek, 20. únor 2014 00:00
Popularizační Workshopy

Popularizační seminář

Za ohroženými druhy vodní říše

Kde? 
Mezinárodní environmentální vzdělávací,
poradenské a informační středisko ochrany vod Vodňany
Na Valše 207, 389 01 Vodňany


Kdy? 
čtvrtek 20. 2. 2014 od 8.30

Program: 
8:30 – 8:40 ÚVOD 
8.40 – 10.00 Zachráníme původní druhy raků? + ukázka živých raků
10.00 – 10.30 PŘESTÁVKA
10:30 – 11.50 Druhy jeseterů a jejich chov + prohlídka Genetického centra
11.50 – 12.00 ZÁVĚR

Žáci získají informační základ k problematice původních a nepůvodních račích druhů v České republice a možnosti ochrany původních druhů prezentovaný popularizovanou, srozumitelnou a zajímavou formou. Zhlédnou několik živých exemplářů různých druhů raků, budou mít možnost s nimi manipulovat a poznávat je opravdu všemi smysly. 
Ve druhé části navštíví Genetické rybářské centrum, kde se dozví řadu zajímavých informací ze života unikátních živočichů – jeseterovitých ryb. Jde o ryby, které dosahují velkých rozměrů a mohou se pochlubit řadou originálních znaků. Kvůli jejich starobylosti se někdy o jeseterech hovoří také jako o živoucích fosiliích. Žáci budou mít možnost uvidět některé preparáty a živé ryby v různých vývojových stádiích.

Prezentace 1

Druhy raků v Evropě 
Seznámení s původními a nepůvodními druhy raků vyskytujících se ve volných vodách Evropy. Základní vhled do jejich druhové determinace, biologie a současného rozšíření na starém kontinentu, resp. v ČR. Předváděčka živých raků a jejich popis, ukázka samičky a samce a odpovídání na otázky žáků a pedagogů.

Lektor: Ing. Antonín Kouba, Ph.D.

Ing. Antonín Kouba, Ph.D. je zástupcem vedoucího Laboratoře etologie ryb a raků a hlavním editorem redakční rady FROV JU. Je spoluautorem knihy Biologie a chov raků, několika certifikovaných metodik, napsal přibližně 30 odborných článků v zahraničních recenzovaných časopisech a řadu popularizačních článků. Na Fakultě rybářství a ochrany vod vyučuje předměty Chov raků, Biologie a ochrana raků a mlžů, Biology of Crayfish.

Prezentace 2


Druhy jeseterů a jejich chov

Martin Kahanec se zaměří na jednotlivé druhy jeseterů, jejichž počet na celém světě se uvádí mezi 24–30. Kahanec je pracovníkem Genetického rybářského centra FROV JU, které se může pochlubit tím, že chová 10 druhů, což je v Evropě ojedinělé. Mezi chovanými druhy jsou i některé kriticky ohrožené. Kahanec přiblíží studentům život a ekologie těchto prastarých ryb a představí způsob, jakým jsou v Genetickém centru chovány. Představí také záchranné programy, které v centru probíhají a které jsou zaměřené na navracení některých druhů zpět do českých řek. Studenti zhlédnou živé exempláře ryb v odlišných vývojových stádiích.

Martin Kahanec, DiS. 
Martin Kahanec vystudoval Střední rybářskou školu Dalovice, následně pak SRŠ Vodňany a VOŠ Vodňany. V současné době úspěšně studuje na FROV v Českých Budějovicích. Na GRC pracuje od roku 2002, kde se od začátku své pracovní činnosti věnuje chovu a reprodukci jeseterovitých ryb. Za svou více než desetiletou praxi úspěšně odchoval několik druhů jeseterovitých ryb u nás i v zahraničí. Je jeden z členů pracovního týmu, který má aktivní podíl na vzniku jeseteří kolekce ve Vodňanech. V současné době vykonává funkci zástupce vedoucího na rybí líhni ve Vodňanech a je asistentem předmětu Chov chrupavčitých ryb, který je ve studijním plánu na FROV JU.