Zábavná fyzika

 pátek, 7. březen 2014 00:00
Roadshow

Program:

10:50 - 11:35 Prezentace 1 - tercie
11:35 - 11:45 Přestávka
11:45 - 12:30 Prezentace 2 - kvinta

Popis aktivity
Prezentace se bude konat 7. března 2014 na Česko-anglickém gymnáziu, Třebízského 1010 v Českých Budějovicích a bude se jednat o 2 vyučující hodiny v jeden den. První hodina začne v 10.50 hod. a bude trvat do 11.35 hod.. Po krátké přestávce bude následovat druhá hodina (od 11.45 do 12.30 hod.).

Jedna akce trvá 45 min., tj. jednu vyučovací hodinu. Po krátkém úvodu následují jednotlivé pokusy. Při jejich provádění žáci spolupracují s převádějícím, následuje řízený rozhovor o podstatě sledovaného jevu a fyzikální vysvětlení přizpůsobené znalostem studentů.
Výuka probíhá zábavnou formou. Na prezentaci spolupracují 2 zkušení lektoři, kteří zábavným, interaktivním způsobem předvádějí výstupy vědy a výzkumu.

Program Road Show:

Prezentace 1 Prezentace 2
1. Balónek uvězněný v proudu vzduchu 1. Archibaldův tepelný stroj
2. Jak se nepodaří propálit gumový balónek s vodou 2. Stirlingův stroj v plechovce
3. Mince prochází gumovou membránou 3. Vznášedlo
4. Přetlačování balónů versus přetlačování bublin 4. Vibrující přísavka
5. Optika mýdlových bublin 5. Zeemanův katastrofický stroj
6. Geometrie mýdlových bublin 6. Bublina se vznáší v atmosféře éter
7. Héliová bublina s psaníčkem 7. Válka kapalin
8. Vodní telefon 8. Sluneční soustava na stole

Proč bych měl přijít na prezentaci:
Čekají vás zajímavé pokusy, které jednoduchou formou představují zajímavé fyzikální jevy.
Bude to zábavné a můžete se sami zapojit do jednotlivých pokusů, které si můžete vyzkoušet i mimo školu. Můžete s nimi pobavit své přátele, sourozence i rodiče.

  Lektor 1: Prof. RNDr. Petr Chvosta, CSc.
image007 Na MMF Univerzity Karlovy působí pedagogicky nepřetržitě od roku 1981.
V průběhu tohoto období vedl přednášky z teoretické mechaniky, termodynamiky, pokročilé kvantové mechaniky, statistické fyziky, kvantové optiky, teorie lineární odezvy, teorie kondenzovaných systémů, teorie polymerů, nelineární dynamiky systémů, a z pravděpodobnostního modelování ve fyzice a biofyzice. Těžiště jeho vědecké práce spočívá v oblasti teorie kondenzovaných systémů, makromolekulárních látek, nerovnovážných a nelineárních systémů.
Z metodologického hlediska se zaměřuje na aplikace teorie stochastických diferenciálních rovnic ve fyzice a v biologii. Pravděpodobnostní metody uplatnil při teoretickém popisu přenosu a transformace energie v biologických systémech, v teorie difúze, a při studiu dynamiky komplexních systémů ovlivňovaných termálními fluktuacemi a externě řízených časově proměnnými silami.
  Lektor 2: Mgr. Naděžda Štysová
image009 Má bohaté zkušenosti z pedagogické činnosti, ať už se jedná o systematickou výuku, organizaci školních i mimoškolních vzdělávacích aktivit pro žáky i studenty a tvorbu jejich programu. Jako manažer projektů Jihočeské univerzity soustavně spolupracuje s gymnáziem v Trhových Svinech a s dalšími školami v regionu. Od roku 2005 zajišťuje organizaci letních škol pořádaných v Nových Hradech Ústavem fyzikální biologie JU, dnes Školou komplexních systémů FROV JU, společným pracovištěm JU a FS ČVUT, na které každoročně přijíždějí středoškolští a vysokoškolští studenti nejen z celé ČR, ale i ze zahraničí a celý červenec pracují na vědeckých projektech. Zabývá se také organizací a zajišťováním odborných kurzů pro vědecké pracovníky a populárně naučných kurzů pro veřejnost, zaměřených na udržitelný rozvoj.