Sonda New Horizons má dostaveníčko s Plutem

Americká kosmická agentura NASA vyslala sondu New Horizons k záhadnému Plutu roce 2006, tedy ve stejném roce, v němž Pluto podle rozhodnutí odborníků přestalo být planetou a stalo se trpasličí planetou. Devět let putování je nyní u konce.

Sonda New Horizons se v těchto dnech prolétne kolem Pluta ve vzdálenosti pouhých 12 500 kilometrů. Je to vůbec poprvé, kdy jsme vyslali sondu k Plutu. Zároveň jde o sondu, která se pohybuje rychleji, než kterákoliv jiná v historii. Její rychlost činí téměř 50 tisíc kilometrů za hodinu. New Horizons má na palubě sedm vědeckých přístrojů, s nimiž odhaluje detaily povrchu, geologie i atmosféry Pluta a také jeho pěti měsíců.

Operátoři mise New Horizons nadšeně slaví a očekávají šestnáctiměsíční záplavu nesmírně zajímavých dat. Už teď se díky sondě dozvěděli, že Pluto je o 20 až 30 kilometrů větší, než jsme si mysleli a jeho poloměr činí zhruba 1 185 kilometrů. Vědci také potvrdili, že Pluto má ledovou čepičku a zjistili, že z atmosféry Pluta uniká dusík.

Podle vedení NASA jde o skutečný historický milník v historii průzkumu blízkého vesmíru. O Plutu se teď budou přepisovat učebnice. Sonda má navíc stále ještě dost paliva. Pokud se něco nepokazí nebo pokud misi nedojdou finanční prostředky, tak by se New Horizons měla vypravit dál do Kuiperova pásu, tedy rozsáhlé a stále dost tajemné oblasti Sluneční soustavy, která se rozprostírá za oběžnou dráhu Neptunu.

Operátoři mise New Horizons jsou teď velmi napjatí, protože o Kuiperově pásu se říká, že je to střelnice kosmické drti. Prý je šance tak jedna ku 10 tisícům, že nějaký kosmický balvan sondu trefí a vymaže ze světa. Držme jim proto palce, ať se tak nestane.

Zdrojem informací a fotografií jsou: AFP, NASA.

Stanislav Mihulka

Pluto a Charon SrovnaniSeZemi