Čeští vědci v hloubi pralesů

Jaký je vztah hmyzu a lesů? Proč je v tropických lesích spousta hmyzu a u nás skoro žádný? A jak by vypadal les bez hmyzu. Tajemství dějů v příšeří lesů celého světa teď bude studovat mezinárodní vědecký tým, v němž hrají stěžejní roli (jiho)čeští vědci.

Vojtěch Novotný z Biologického centra AVČR a jeho kolegové budou zkoumat vliv hmyzu na lesní porost na plochách vytyčených v České republice, Japonsku, USA, Ghaně, Panamě a na Papui-Nové Guineji, vždy ve spolupráci s místními badateli. Získali na to prestižní grant Evropské rady pro výzkum pro seniorní vědce v hodnotě 3,35 milionů Eur, čili 92 milionů Kč.

Součástí celoplanetárního projektu je i stavba padesátimetrového jeřábu uprostřed tropického pralesa Nové Guineje. Takový jeřáb je v současné době skvělým prostředkem pro výzkum nesmírně členitých tropických lesů, v nichž se nejvyšší druhová diverzita ukrývá uvnitř korun stromů, vysoko nad zemí. Pokud vědci nemají šikovné hobity, kteří by jim lezli po pralesních velikánech, jako Bilbo Pytlík v Temném hvozdu, tak je právě velký jeřáb tou nejlepší volbou. Doteď takových výzkumných jeřábů fungovalo ve světě devět, jeřáb týmu Novotného se stane desátým.

Vědci z České republiky mají na Nové Guineji zázemí ve Výzkumném centru Binatang, které vyrostlo před téměř dvaceti lety v novoguinejském Madangu. Centrum Binatang se mezitím stalo mezinárodně respektovanou institucí, jejíž jméno má v odborných kruzích svou váhu. Na jeho provozu se kromě Biologického centra podílí i Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích.

Na výzkumu se zde bude podílet řada badatelů a studentů ze 12 zemí světa. Podle Novotného se budou snažit porozumět složitým dějům biologického světa, které jsou v lesích obzvláště komplikované. Zároveň pak doufají, že jejich nové objevy budou i pro české čtenáře zajímavým intelektuálním dobrodružstvím.

Zdrojem informací a fotografií je: Biologické centrum AVČR

Stanislav Mihulka

Jerab pro vyzkum lesa Vojtech Novotny