Rentgenové výkřiky zombie hvězd Mléčné dráhy

Vesmírný rentgenový teleskop NASA NuSTAR brázdí oblohu od léta 2012. Pozoruje vesmír v oblasti vysokoenergetického záření a jeho specialitou jsou supermasivní černé díry, obzvláště ty, které zběsile vyvrhují energii v srdci aktivních galaxií, a také pozůstatky supernov, ohromujících explozí, které otřásají celým vesmírem.

Operátoři NASA obvykle s teleskopem NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array) hledí do hlubokého vesmíru. Není ale problém ho nasměrovat i mnohem blíž, do nitra Mléčné dráhy. NuSTAR je totiž vůbec první teleskop, kterým lze pořídit ostré snímky centra naší Galaxie v oblasti vysokoenergetického rentgenového záření. NuSTAR to skutečně udělal a astronomové teď mají právě takové snímky v ruce. A hned se s nimi pojí pěkná záhada. NuSTAR nasnímal oblast kolem centra Mléčné dráhy o průměru zhruba 40 světelných let a překvapil odborníky nečekaným svitem tvrdého rentgenového záření, které tam zachytil. Co by ho mohlo vydávat?

Už delší dobu víme, že v srdci Mléčné dráhy dříme supermasivní černá díra o hmotnosti 4 milionů Sluncí, jako monstrum z dávných časů. Tohle monstrum je ale ospalé a líné a objevené rentgenové záření zřejmě není jeho práce. Ve středu Mléčné dráhy je ale ještě víc zajímavých objektů. Jak vtipně poznamenává Kerstin Perezová z newyorské Kolumbijské univerzity, v centru Galaxie jsou zastoupeny prakticky všechny věci, o nichž víme, že září rentgenovým zářením. Je tam například spousta zdrojů nízkoenergetického rentgenového záření, ty ale podle všeho nejsou původci záhadného záření zachyceného teleskopem NuSTAR.

Perezová a spol. navrhli celkem čtyři hypotézy, které vysvětlují pozorované tvrdé rentgenové záření. První tři z nich počítají s různými typy hvězdných pozůstatků, které jsou stále aktivní, jako hvězdné zombie. Ve hře jsou pulzary, bílí trpaslíci a černé díry – nikoliv supermasivní, ale hvězdné velikosti. Trojici hypotéz hvězdných zombie ještě doplňuje hypotéza, podle níž pozorované rentgenové záření vzniká působením kosmického záření, které občas vyplivuje supermasivní černá díra, na hustý kosmický plyn v jejím bezprostředním okolí.

Vědci si zatím nejsou jisti, která z uvedených hypotéz je správně. Už teď je ale jasné, že centrum Galaxie je doopravdy bizarním místem.

Zdrojem informací a fotografií jsou: NASA / JPL – Caltech.

Stanislav Mihulka

snimek NuSTAR teleskopNuSTAR