Pozor, přicházejí dinokuřata!

Dneska už víme, že ptáci jsou přímými potomky dinosaurů a že vlastně není důvod je mezi dinosaury nepočítat. Je sice na první pohled patrné, že se ptáci od druhohorních dinosaurů v řadě dílčích znaků liší, ale není divu – od konce druhohor uběhlo už hodně času.

Velmi blízká genetická příbuznost ptáků k T. rexovi a dalším monumentálním tvorům, kteří žili na Zemi před desítkami milionů let, se ale prostě nezapře.

Zároveň víme, že DNA v jantaru nepřežije ani po velmi krátkou dobu, takže postup ke vzkříšení dinosaurů, navržený Stevenem Spielberem, bohužel nefunguje. Ve skutečnosti ale vlastně prastarou dinosauří DNA máme k dispozici, skoro celou. Mají ji v sobě ptáci. V jejich genech a genomech je ukrytá minulost, dávná evoluční historie. A vědci se teď snaží, jako molekulární archeologové, „vykopat“ dinosauří DNA z ptáků ven.

Jejich cílem je vytvořit dinokuřata. To jsou dnešní ptáci, momentálně hlavně kuřata (na nichž tyto výzkumy probíhají, proto dinokuřata), kterým se vědci snaží pomocí genetických manipulací obnovit jednotlivé znaky dávných dinosaurů. Zní to bláznivě, ale funguje to. Například, už před časem se povedlo vytvořit dinokuřata, která měla zuby – přesně jako naprostá většina dinosaurů.

Tým vědců, které vedli paleontolog Bhart-Anjan Bhullar z Yale a vývojový biolog Arhat Abzhanov z Harvardu nedávno uspěl ve vytvoření dinokuřat, která měla namísto ptačího zobáku kosti čelistí uspořádané podobně jako Velociraptor nebo Archeopteryx, tedy malí dinosauři z bezprostřední blízkosti počátku linie ptáků.

Badatelé nejprve prostudovali expresi genů, které ovládají vývoj kostí v okolí čelistí emu, aligátorů, ještěrek a želv a pak jednoduchým zásahem ovlivnili aktivitu těchto genů během vývoje kuřecích embryí. Prý je samotné překvapilo, jak hodně se jejich zobáky změnily směrem k dinosaurům. Vše nasvědčuje tomu, že vzkříšení nebo spíš restaurování dinosaurů je zase o něco blíž.

Zdrojem informací a fotografií jsou: Yale University, Evolution, John Conway, Rama / Wikimedia Commons.

Stanislav Mihulka

dinochicken   Archaeopteryx