Způsobuje temná hmota masová vymírání Země?

Vědci se stále nemohou dopočítat hmoty ve vesmíru. Jako bychom mohli pozorovat jenom část hmoty, která ve vesmíru existuje. Vlastně jenom dost malou část hmoty. Podle aktuálních odhadů nám v pozorováních schází asi tak 85 procent hmoty vesmíru.

Vědci proto mluví o temné hmotě a je to trochu strašidelné. Neméně strašidelná jsou masová vymírání, k nimž by z nejasných důvodů občas došlo během historie života na Zemi. Biolog Michael Rampino z Newyorské univerzity navíc tvrdí, že by tyto dva tajemné jevy mohly souviset.

Sluneční soustava, včetně naší planety, oběhne kolem centra Mléčné dráhy jednou za 250 milionů let. Její dráha není přímá, ale podobá se vlnovce. Jako by celá Sluneční soustava jela na galaktické horské dráze. Zhruba každých 30 milionů let přitom Sluneční soustava protne rovinu galaktického disku, kde je hodně hvězd, spousta mračen mezihvězdného plynu a prachu, a zřejmě také hodně temné hmoty, nejspíš nějakých částic, které je nesmírně obtížné pozorovat jinak, než prostřednictvím jejich gravitačního působení. A podle Rampina souvisejí průchody Sluneční soustavy galaktickým diskem s více či méně děsivými epizodami masového vymírání na Zemi.

Jak je to možné? Rampino tvrdí, že když Sluneční soustava prochází galaktickým diskem, tak zdejší koncentrovaná temná hmota rozladí oběžné dráhy komet a ledových těles v Oortově oblaku, který obklopuje předměstí Sluneční soustavy. Ledové balvany se pak vydávají do centra Sluneční soustavy a způsobují tam problémy. Ještě podivuhodnější je ale Rampinova představa, že se při každém průletu galaktickým diskem temná hmota hromadí v nitru naší planety. Potíž je v tom, že se prý (doposud neznámé) částice temné hmoty mohou v zemském jádru navzájem srážet a vytvářet při tom nezanedbatelné množství tepla. A přehřívané zemské jádro, to je recept na katastrofu. Může dojít třeba k rozsáhlým vulkanickým erupcím, tvorbě nových pohoří nebo změnám hladiny oceánu, což živé organismy téměř vždy velmi odnesou.

Ve skutečnosti je to s cykly masových vymírání v historii velmi složité a je otázkou, jestli vůbec existují a nejsou jen projevem nedokonalostí dostupného fosilního záznamu. Pokud má ale Rampino pravdu a temná hmota doopravdy utváří historii života na Zemi, tak bychom mohli zabít dvě mouchy jednou ranou. Přiblížili bychom se pochopení podstaty temné hmoty ve vesmíru a zároveň i masových vymírání, které sužují pozemské organismy od počátku věků.

Zdrojem informací a fotografií jsou: New York University; Monthly Notices of the Royal Astronomical Society; NASA, ESA, M.J. Jee & H. Ford; ESA / Nature; Wikimedia Commons.

Stanislav Mihulka

 

768px CL002417 milky way galaxy nature.jpg