Mořský plž krade geny řas

Takový je i příběh mořského zadožábrého plže Elysia chlorotica z východního pobřeží USA a Kanady, který si, stejně jako mnoho jeho příbuzných, přivlastňuje chloroplasty strávených řas a pak vlastně funguje na sluneční pohon.

Je to na nich vidět na první pohled, jsou totiž prakticky celí zelení. Tito plži žerou řasy druhu Vaucheria litorea z velké linie eukaryot zvané Chromalveolata, a přitom jim kradou chloroplasty. Vlastně se neomezují jenom na chloroplasty, ale berou si i geny požíraných řas.

Postupně vyšlo najevo, že si elýzie během svého života k chloroplastům nakradou celou řadu genů chloroplastové i jaderné DNA řas. Až donedávna to ale vypadalo, že všechny tyto geny získávají jako dospělí a že v jejich larvách geny řas nejsou. Julie Schwartzová z Floridské univerzity a její kolegové teď pomocí pokročilých zobrazovacích technik poprvé potvrdili, že se jaderný gen prk původem z řas vyskytuje jak v dospělých plžích, tak i v jejich larvách. Produkt tohoto genu je přitom významný pro fungování chloroplastů.

Zelení plži si sice podle všeho vždy musí nakrást svoje chloroplasty od řas a stejně tak i geny řas, přinejmenším ale jeden z těchto genů, který je důležitý pro provoz chloroplastů, už mají ve své genetické výbavě. Vlastnictví chloroplastů je pro plže očividně natolik výhodné, že se chloroplasty zvolna stávají součástí jejich těl a chloroplastové geny součástí jejich genomů. Kdoví, kde tahle evoluční linie skončí. Evoluce je nevyzpytatelná. Možná jsme svědky počátku úspěšné linie fotosyntetických měkkýšů.

Zdrojem informací a fotografií jsou: Marine Biological Laboratory, Osel.cz, Biological Bulletin 227: 300-312, Patrick Krug/ MBL, PLoS.

Stanislav Mihulka

 

556px-Elysia clarki digestive tubule cell  Elysia-Chlorotica-Credit-Patrick-Krug