Jak zvrátit uvaření vajíčka

Vědci se už dlouho snaží vyvinout postup, s nímž by bylo možné pro rozmanité účely vyrábět anebo recyklovat proteiny, které jsou z různých zašmodrchané do nevhodných tvarů a tudíž bezcenné.

Podle Gregoryho Weisse z Kalifornské univerzity v Irvinu jde o stejný problém, jako když někdo chce zvrátit uvaření vajíčka a vrátit uvařené vaječné proteiny do původního stavu. A právě tohle Weiss se svým týmem dokázal. Vyvinuli zařízení, se kterým je možné zašmodrchané proteiny rozmotat a pak je složit do správného tvaru. Svoji technologii otestovali na bílku vajíček, která vařili 20 minut v teplotě 90 °C.

Doposud užívané postupy pro podobné věci jsou dost drahé a hlavně zdlouhavé. Zahrnují dialýzu, se kterou by rozmotání lysozymu z uvařených vajíček trvalo několik dní, kdežto Weiss a spol. to zvládli za pár minut. Nejprve přidali močovinu, která uvařený bílek zkapalněla, a pak použili svůj vynalezený přístroj k rozmíchání chuchvalců proteinu a k jejich rozpletení. Zařízení vytváří smykové napětí v mikrometrových vzdálenostech a tím působí na strukturu proteinů.

Zvrátit uvaření vajíček je sice fajn, nová technologie se ale uplatní spíše v biotechnologiích, při výrobě proteinů pro medicínu anebo při výrobě potravin. V současné době se k produkci proteinů často využívají geneticky upravené bakterie a těm se často povede vyrobit zašmodrchané a nerozpustné chuchvalce proteinů. Bylo by skvělé mít po ruce zařízení, které takto vytvořené proteiny rychle a hlavně lacině zpracuje do požadované podoby.

Zdrojem informací a fotografií jsou: UC Irvine 26.1. 2015, ChemBioChem online 23.1. 2015, Steve Zylius / UC Irvine, Wikisearcher/ Wikimedia Commons, Rainer Zenz/ Wikimedia Commons.

Stanislav Mihulka

 

54c63fdf5493c  800px-Eier