Digitální avatar tropického ostrova Moorea

Ostrov Moorea o rozloze 134 kilometrů čtverečních náleží do souostroví Společenských ostrovů ve Francouzské Polynésii. V tropickém ráji na dohled od Tahiti se 17 tisíci obyvateli kvete turistika, pěstování ananasů a také výzkum tropické přírody.

Kalifornská univerzita v Berkeley tu v osmdesátých letech zřídila výzkumnou stanici pro mořské biologie Richarda Gumpa. Její zaměstnanci teď rozjíždějí ambiciózní projekt Moorea IDEA (Island Digital Ecosystem Avatars), jehož cílem je vytvořit digitální avatar kompletně celého ostrova s jeho ekosystémy.

Moorea je už v tuto chvíli jedním z nejvíce prostudovaných ostrovů světa. Podle šéfa Gump Station a vedoucího projektu digitalizace ostrova Neila Daviese teď ale ostrov čeká vytvoření digitální kopie do těch nejmenších možných detailů – od geografie jeho povrchu, zmapování místní vegetace, až po přečtení genomů místních rostlin a živočichů.

Jestli se Daviesovi a jeho kolegům povede uskutečnit pozoruhodné plány, tak vznikne unikátní genetická laboratoř, v které bude možné modelovat rozmanité hypotézy o prostředí ostrova a o tom, jak jej ovlivňují lidské aktivity. Na projektu pracuje více než osm desítek vědců, kteří dávají dohromady velké množství dostupných dat a připravují jednotlivé součásti digitálního avatara ostrova. Zároveň shánějí finanční prostředky ve výši 5 milionů dolarů na první tři roky projektu. Odvážný plán si už získal pozornost odborníků, takže se možná brzy doopravdy setkáme s prvním digitálním avatarem fantastického tropického světa.

Zdrojem informací a fotografií jsou: Nature News 14. 1. 2015, Remi Jouan/ Wikimedia Commons, Jeromenpetit/ Wikimedia Commons, University of California, Berkeley.

Stanislav Mihulka

 

800px-Moorea - Vue avion 1  800px-Richard B. Gump Station

moorea-divers