Hvězda ze souhvězdí Herkula je na kolizním kurzu se Sluneční soustavou

Bylo to vlastně jenom otázkou času. Mléčná dráha je plná neposedných hvězd, a přestože Sluneční soustava neleží v rušném galaktickém centru, ale v zapadlé periferii, i tady se může občas stát, že se k našemu Slunci přiblíží cizí hvězda. A jak se zdá, tak se to stane a nebude to trvat zase tak dlouho.

Podle Coryna Bailera-Jonese z Max Planckova Astronomického institutu v Heidelbergu je červený nebo oranžový trpaslík HIP 85605 ze souhvězdí Herkula, vzdálený momentálně 18 až 28 světelných let, přímo na kolizním kurzu se Sluneční soustavou. Pokud se Bailer-Jones neplete, tak by hvězda menší než Slunce měla naším hvězdným systémem s 90 procentní pravděpodobností proletět ve vzdálenosti asi 8 000 AU od Slunce. Jedna astronomická jednotka AU se přitom rovná vzdálenosti Země od Slunce. Panika zatím není na místě, mělo by k tomu dojít někdy za 240 tisíc až 470 tisíc let.

Co by se mohlo stát? Pokud se průlet hvězdy HIP 85605 odehraje podle Bailer-Jonesova scénáře, tak by prý hvězda neměla ovlivnit oběžné dráhy žádné z osmi planet Sluneční soustavy. Kéž by to tak bylo, protože v opačném případě by mohly být důsledky pro život na Zemi zcela devastující. Odborníci se ale každopádně obávají průletu hvězdy Oortovým oblakem, ohromným shlukem kometárních jader a vůbec kosmických balvanů nejrůznější velikosti ze zmrzlé vody, amoniaku a metanu, který nejspíš obklopuje Sluneční soustavu ve vzdálenosti cca 20 tisíc až 50 tisíc AU od Slunce.

Když hvězda HIP 85605 projde Oortovým oblakem, tak v něm nadělá pořádnou paseku. Mnoho ledových balvanů bude zničeno anebo odletí do vesmíru, část z nich se ale nejspíš rozletí směrem ke Slunci. Není vyloučeno, že planety Sluneční soustavy poté zažijí období kometárního bombardování, které by mohlo trvat i milion let. Naše případné potomky možná čekají velmi zajímavé časy.

Zdrojem informací a fotografií jsou Universe Today 2. 1. 2015;NASA/ JPL-Caltech; NASA/ JPL-Caltech/ R. Hur; MPIA.

Napsal: Stanislav Mihulka

 

600px-Oort cloud Sedna orbit.svg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d9/Oort_cloud_Sedna_orbit.svg/600px-Oort_cloud_Sedna_orbit.svg.png

800px-Its Raining Comets Eta Corvi

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/70/It%27s_Raining_Comets_%28Eta_Corvi%29.jpg/800px-It%27s_Raining_Comets_%28Eta_Corvi%29.jpg


cbjpic2 small

http://www.mpia-hd.mpg.de/~calj/cbjpic2_small.jpg