Uvolní se ze dna Pacifiku miliony tun metanu?

Na mnoha místech planety se pode dnem oceánu skrývají veliké zásoby metanu, který je tam zmražen v podobě klatrátu, tedy vodního ledu obsahujícího značné množství metanu.

Podle všeho se spousta klatrátu s metanem nachází pod vodou při západním pobřeží Spojených států. Tento metan by se mohl stát zajímavou surovinou, zároveň ale vzbuzuje obavy, protože je to velice účinný skleníkový plyn. Oxid uhličitý s přehledem strčí do kapsy. Pokud se bude dno oceánu oteplovat, mohl by se tento metan uvolnit.

Vědci Washingtonské univerzity zjistili, že se dno Pacifiku u pobřeží státu Washington postupně otepluje. Platí to i pro hloubky kolem 500 metrů, což je hranice, kde se metan v plynné podobě mění na pevný klatrát a naopak. Podle jejich výpočtů se u washingtonského pobřeží v období mezi lety 1970 a 2013 uvolnily z klatrátu celkem 4 miliony tun metanu, což by mělo být asi 500 více, než kolik by se uvolnilo bez oteplování oceánského dna.

Odborníci se sice domnívají, že globální oteplování může vést k uvolňování metanu z klatrátů po celé planetě, většinou se teď ale soustředí na klatráty v Arktidě. Studie Washingtonské univerzity tudíž rozšiřuje obzory do mírnější klimatické oblasti.

V současnosti není úplně jasné, co se vlastně s uvolněným metanem děje. Minimálně část ho totiž sežerou bakterie žijící na dně oceánu anebo ve vodě, skrz kterou metan probublává. Otázkou zůstává, kolik se ho může dostat do horních vrstev atmosféry a jak ovlivní planetární klima.

V poslední době se množí pozorování bublin plynu stoupajících ke hladině oceánu. Vědci Washingtonské univerzity se tudíž domnívají, že se minimálně část metanu dostane ven z vody. Své domněnky a propočty ale ještě musejí ověřit terénním měřením.

Zdrojem informací a fotografií jsou Brendan Philip & Robert Cannata/ University of Washington; Wusel007/ Wikimedia Commons.

Stanislav Mihulka

 

596px-Gashydrat mit Struktur  DSC 0977

Plume2 nolabels-e1418151769899