Rentgenový teleskop Chandra zvážil ohromnou kupu galaxií v dávném vesmíru

Samozřejmě jen pomyslně. Chandra není galaktická váha, ale šikovný kosmický rentgenový teleskop, s jehož pomocí jsme se už o vesmíru dozvěděli spoustu zajímavých věcí.

Chandra pozoroval kupu galaxií s poetickým názvem XDCP J0044.0-2033, které astronomové přezdívají Gioiello, což je italsky „drahokam“. V rentgenové oblasti spektra připomíná hrst zářících drahých kamenů. Kupa Gioello je od nás vzdálená asi 9,6 miliard světelných let a zároveň je velmi mladá. Její stáří, které dnes pozorujeme se zpožděním téměř 10 miliard let, činí kolem 800 milionů let. Objevil ji jiný kosmický rentgenový teleskop, evropská observatoř XMM Newton, ale Chandra se jí teď důkladně podíval na zoubek.

Tým teleskopu Chandra použil rentgenová pozorování, která trvala přes 4 dny, a dal je dohromady s teoretickými modely. Nakonec dospěli ke hmotnosti kupy galaxií Gioello, která podle nich odpovídá závratným 400 bilionům Sluncí. Pokud se nespletli, tak je kupa Gioello nejhmotnější známou kupou galaxií do svého stáří.

Podle vedoucího výzkumu Paola Tozziho z institutu INAF v italské Florencii se teď ukazuje, že naše představy o vývoji a struktuře vesmíru možná nejsou přesné. Až doposud jsme si totiž mysleli, že by tak velké kupy galaxií ve vzdáleném vesmíru měli být velice vzácné. Jenže nedávno jsme ve vzdálenosti 7 miliard světelných let našli ohromnou kupu galaxií přezdívanou El Gordo a teď zase Gioello.

Tozziho a spol. fascinuje představa, že by Standardní model vesmíru mohl mít nějaký problém. Je prý ale ještě předčasné dělat rozruch. Chce to víc dat a prozkoumat víc kup galaxií, než budeme vědět víc. Vše nasvědčuje tomu, že si budeme muset pořádně prohlédnout hluboký vesmír kolem nás.

Zdrojem informací a fotografií jsou: NASA/CXC/INAF/P.Tozzi, et al; NAOJ/Subaru & ESO/VLT; ESA/Herschel.

Stanislav Mihulka

853px-Chandra X-ray Observatory  xdcp004