Simulace dopadu meteoritu laserem a vznik života

Jak ověřit teorii, že vznik života umožnilo bombardování mladé Země meteority? Pokud nechcete způsobit katastrofu záměrným dopadem meteoritu, tak si ho můžete nasimulovat v laboratoři, pokud máte k dispozici dostatečně výkonný zdroj energie. Jeden takový se našel i v Praze a na fascinujícím poli výzkumu vzniku života zabodoval výzkumný tým Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR.

Vedoucí výzkumu Svatopluk Civiš a jeho kolegové použili pulsní laserový systém Asterix IV pražského Centra PALS a vystřelili z něj do směsi z jílu a polévky organických molekul. Laserovým zášlehem simulovali energii pořádného meteoritu, který plnou rychlostí vrazí do povrchu planety. Byl tak intenzivní, že se na méně než miliardtinu sekundy vyrovnal výkonu pár jaderných elektráren a zasažený materiál rozžhavil na více než 4 200 stupňů Celsia. Tímto sofistikovaně drastickým postupem získali všechny čtyři základní typy nukleotidů – stavebních kamenů, které tvoří řetězce RNA.

Autoři ve studii publikované prestižním časopisem PNAS dokládají, že život nemusel před necelými čtyřmi miliardami let vzniknout nějakou divokou náhodou, ale v důsledku podmínek, které tehdy panovaly na Zemi a v okolním vesmíru. Tehdy ve Sluneční soustavě probíhalo velmi intenzivní Pozdní těžké bombardování planet meteority a vznik života nápadně souvisí s koncem tohoto napínavého období mládí planety Země.

Výzkum ihned vzbudil velikou pozornost a jak se dalo čekat, ne každý s Civišovým týmem nadšeně souhlasí. Vědci pátrající po vzniku života už dokázali vytvořit nukleotidy RNA z jednoduchých organických látek vícero způsoby, teď ale máme první experimentální důkaz, že potřebné chemické reakce může odstartovat i příval energie z kosmické srážky.

Stanislav Mihulka

800px-2013 Chelyabinsk meteor trace

800px-Prague asterix laser system