Budou nás léčit paraziti?

Poslední dobou se ukazuje, že obtížní paraziti, kteří provázeli lidstvo od nepaměti, nám nejen škodí, ale i pomáhají, za cenu jistých zdravotních ústupků.

Ukazuje se totiž, že náš imunitní systém, tvarovaný miliony let evoluce v nepřetržitém souboji s parazity, potřebuje nepřítele. Když ho imunitní systém nepřítele nemá, například kvůli pečlivé hygieně, která nás už téměř připravila o červy, tak se může porouchat. Stále více odborníků se domnívá, že právě tohle je v pozadí mnoha onemocnění a poruch souvisejících s imunitou – od alergií až po autoimunitní choroby. Jestli se nepletou, tak máme možnost to změnit. Stačí vzít na milost vhodné červy a podobné parazity.

Je skvělé, že se na výzkumu léčby parazity pracuje i v Českých Budějovicích, kde ředitel Parazitologickém ústavu Biologického centra AVČR Julius Lukeš založil Laboratoř parazitární terapie. Vědci tam studují vliv vybraných parazitů na infikované dobrovolníky. Studenti i zaměstnanci Jihočeské univerzity se na tomto výzkumu mohou podílet v roli vědců i dobrovolníků. Poruchy imunity mohou mít velice závažné důsledky a pokud bychom jim mohli čelit lacinou a jednoduchou léčbou, spočívající v nákaze vhodným druhem parazita, byl to veliký průlom v medicíně.

Sám Julius Lukeš jde dobrovolníkům výzkumu léčby parazity příkladem. V nedávném článku pro významný kanadský deník Globe and Mail popisuje, jak se před dvěma lety záměrně nakazil tasemnicí škulovcem širokým (Diphyllobothrium latum) z vajíček v rybím mase. Prý to nebylo nic moc, ale netrvalo to dlouho. Vajíčka tasemnic se pak sama postarala o zbytek experimentu. Lukeš podle svých slov snáší nákazu zcela bez obtíží.

A proč právě tasemnice? Ze všech možných lidských parazitů patří střevní paraziti k těm méně nebezpečným. Lze mezi nimi vybrat druhy, které svému lidskému hostiteli škodí jen minimálně, ale jejich zdravotní přínos může být veliký. Nezbývá než výzkumu léčby parazity v jižních Čechách držet palce.

Zdrojem informací a fotografií je OSEL.cz, The Globe and Mail, Wikimedia Commons a Jihočeská univerzita.

Stanislav Mihulka

Diphyllobothrium latum scolex x40  5800be15-be17-4497-ad09-36f9558f7a2b

   Škulovec široký                                                                                       Julius Lukeš