Evropský průzkumník Philae přistál na kometě

Evropská kosmická agentura ESA a s ní i celý svět slaví velkolepý úspěch. Ve středu 12. listopadu 2014, v 17:03 středoevropského času, dorazila na Zemi zpráva o úspěšném přistání robotického modulu Philae (čti Fílé) na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko.

Kometa byla objevena v roce 1969 v Alma-Atě. Kolem Slunce oběhne jednou za šest a půl roku, kolem své osy se otočí zhruba jednou za 13 hodin.

Modul vypustila evropská sonda Rosetta, která letěla k této kometě déle než 10 let. Když se letos v srpnu dostala na oběžnou dráhu kolem komety, stala se první lidskou sondou, která to dokázala. Teď si připsala ještě mnohem významnější prvenství, díky němuž nepochybně vstoupila do historie.

Samotné přistání, k němuž došlo ve vzdálenosti větší než 500 milionů kilometrů od Země, bylo dost napínavé a ne všechno šlo podle plánu. Modulu selhal kotevní systém a také motory nepracovaly, jak měly. Podle nejnovějších zpráv se Philae dokonce dvakrát od komety odrazil, poprvé na dvě hodiny a možná až do vzdálenosti jednoho kilometru od komety, podruhé na 7 minut a úspěšně přistál vlastně až na potřetí. Ale taková už je astronautika. Hlavně, že téměř stokilový Philae stojí na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Doufejme, že bude fungovat a že jeho přístroje přestály bez úhony.

Cílem mise robota Philae je prozkoumat prvky, izotopy, molekuly a minerály na povrchu komety, stejně jako fyzikální vlastnosti kometárního materiálu. Měl by se podívat i na kometární plazma, celkovou strukturu komety a také její magnetické vlastnosti. Jde o první misi na povrchu komety, takže cokoliv Philae zjistí, tak to bude nesmírně cenné a zajímavé. Přejme mu, aby toho bylo co nejvíc.

Zdrojem informací a fotografií je ESA a Wikipedia (Philae – spacecraft).

Stanislav Mihulka

Philae approach to comet 67p prior to landing  Philae over a comet crop