Zemské magnetické pole se přepóluje bleskurychle

Přinejmenším v geologickém pojetí času. Zemské magnetické póly pozvolna putují a v určitou chvíli se póly prohodí. Tam kde je dnes severní magnetický pól bude jižní, a na jihu naopak. V minulosti se to už stalo mnohokrát, naposledy před necelými 800 tisíci lety

Odborníci tomuhle zatím poslednímu přepólování magnetického pole Země říkají událost Matuyama-Brunhes. Tým Kalifornské univerzity v Berkeley detailně prozkoumal pravěké jezerní sedimenty z italských Apenin, které jsou proložené sopečným popelem z blízkých sopek a pocházejí z doby přepólování. Pomocí radioizotopového argon-argonového datování se jim povedlo s poměrně velkou přesností určit, že se přepólování Matuyama-Brunhes odehrálo před 786 tisíci lety a že ve skutečnosti trvalo jen několik desítek let. Zhruba jako jeden lidský život. Pro nás to sice není přes noc, ale ve světě geologických procesů to je téměř rychlost světla.

Intenzita zemského magnetického pole poslední dobou podle všeho klesá a někteří vědci se domnívají, že další přepólování je už na dohled. Snad k němu prý dojde během pár tisíc let. Až se tak stane, co bychom měli očekávat?

Překlopení zemského magnetického pole je celoplanetárním jevem, který doposud nejasným způsobem vyvolává proudění hmoty v kovovém jádru Země. Přesto jsme ve fosilním záznamu v době minulých přepólování nenašli žádné stopy po děsivých katastrofách. Nejspíš se ani při následujícím přepólování nestane nic extrémně dramatického. Magnetické pole Země bude zmatené. Možná dojde k poškození elektrických sítí a elektroniky, možná se zvýší výskyt nádorových onemocnění. A samozřejmě, po dobu přepólování nebudou fungovat kompasy.

Zdrojem informací a fotografií je tisková zpráva Kalifornské univerzity v Berkeley ze 14. října 2014.

Stanislav Mihulka

Sulmona  worldmap