Stanoviště číslo 2 – Vyza velká | |
Zachráníme jesetery? Zatímco běžné ryby obývají naši planetu 60 milionů let, existují ryby, které žily již ve druhohorách a mají tedy za sebou úctyhodných 250 milionů let. Jsou to jeseteři a vyzy. Právem tedy o nich můžeme hovořit jako o živoucích fosiliích. V posledních desetiletích jeseteři rychle mizí i z dalších míst světa. Proti pytláctví a honu za stále dražším kaviárem jsou všechna ochranářská nařízení a zákazy lovu z přirozených lokalit výskytu zatím bezzubé. Některé druhy jeseterovitých ryb jsou v současné době na úplné hranici vyhynutí. Další možností záchrany těchto zajímavých rybích druhů jsou chovy jeseterů a vyzy ve speciálních akvakulturních zařízeních a vhodných rybnících. Výzkumníci a studenti ve Vodňanech se v národních a mezinárodních projektech zaměřují hlavně na hlubší propracování metod, s jejichž pomocí vyhledávají geneticky vhodné jedince do chovu k udržení druhů a populací. Díky speciálnímu technickému zázemí laboratoří a provozních pracovišť zkoumají zajímavou genetickou variabilitu chrupavčitých ryb, která pomohla přežít všechny nástrahy druhohor, třetihor a čtvrtohor. Jen vinou člověka patří dnes vyzy a jeseteři mezi mizející živočišné druhy. Jen péčí člověka mají šanci přežít.
Jeseteři v Čechách, na Moravě a na Slovensku Nejvýznamnější řekou na území tehdejšího Československa, kde se jeseterovité ryby pravidelně objevovaly, byl Dunaj. Jeseter ruský (Acipenser gueldenstaedti) vytvořil v Dunaji převážně stálou, netažnou formu, trvale obývající sladké vody. Na Slovensku jsou z let 1960–68 známy ojedinělé nálezy. Bylo loveno 3–5 kusů ročně. Forma žijící v Dunaji na Slovensku přísluší poddruhu jeseter ruský pontický (A. g. colchicus). Jeseter hladký (Acipenser nudiventris) se v Dunaji vyskytoval až po Bratislavu a zřídka až po Vídeň, vždy však byl velmi vzácný. Tento druh je v Dunaji nejméně početný ze všech jeseterovitých. Jeseter velký (Acipenser sturio) Labem vystupoval až do Čech, výjimečně se objevoval až ve Vltavě, v Praze byl zaznamenán ještě na přelomu předminulého a minulého století, Odrou se někdy dostával až do Bohumína.
Kvízová otázka Který u nás původní druh jesetera lze ulovit v řekách na Moravě? Jesetera malého. V malém počtu se vyskytuje v dolních tocích řek Dyje a Morava, kam proniká z Dunaje.
Leták k naučné stezceVoda je věda |